Reality obecně

Chcete prodat za víc? Tak nerekonstruujte, ale modernizujte

štětec orez - Chcete prodat za víc? Tak nerekonstruujte, ale modernizujte

Chystáte se na prodej své nemovitosti a přemýšlíte co udělat, aby se vám prodávala lépe, radostněji a za vyšší cenu? Asi vás napadlo nějaké to vylepšení nebo přímo rekonstrukce. Ano, jdete správným směrem, ale je tady pár háčků.

 

Lidé si často myslí, že čím více peněz investují do rekonstrukce své nemovitosti před prodejem, tím větší z ní pak budou mít zisk. Bohužel to není pravda, Velké stavební úpravy v podobě vybourání umakartového jádra, stavba nové koupelny, výměna interiérových dveří, oken, kuchyňské linky apod. se většinou nevyplatí. Časová i finanční investice je tady tak vysoká, že nedokáže vytvořit následný zisk. Proč?

 

První důvod je ten, že na vyšší kupní cenu nedosáhne tolik zájemců, čímž se snižuje okruh poptávajících. Druhým důvodem je, že je v dnešní době těžké trefit se do vkusu kupujících. Oni mají většinou nějakou konkrétní představu o tom jak by měla zrekonsturovaná nemovitost vypadat a proto jsou dost vybíraví. Časté reakce jsou například: „Jé vy tu máte vanu, ale my jsme chtěli sprchový kout. No to by byla škoda to nechat znovu předělávat…“

 

Jiná situace ale nastává, když interiér bytu naprosto zničený a vybydlený, nebo v případech kdy chybí základní vybavení. Například když nemovitost vůbec nemá koupelnu, WC, nebo když nemá vytápění. Nemovitosti v takovém stavu se na trhu prodávají obvykle dlouho a často i podhodnoceně. V takových případech se vám rekonstrukce určitě vyplatí. Pokud se do ní pustíte, dávejte sem pokud možno minimum zařizovacích předmětů a snažte se být maximálně neutrální.

 

Možná jste překvapeni a říkáte si: No tak, mám to nechat tak to je? A já vám říkám: Ne, ale dělejte to chytře, tak aby vás to nestálo moc času a peněz. Tady ode mě máte pár zaručených a mnou osobně vyzkoušených tipů, kterými dodáte interiéru pořádný šmrnc:

 

Začněte od podlahy, aneb pozvedněte místnost o třídu výš
Když máte na podlahách stará lina, tak zvažte výměnu podlahy. Holé podlahy dělají interiér nehezkým a neútulným. Nové plovoucí podlahy hned změní ráz celé místnosti. Jsou dnes cenově velmi dostupné a jejich montáž je rychlá a jednoduchá. Ceny se pohybují již od 100,- Kč za m2. Výše této investice se vám několikanásobně vrátí. Pokud se nechcete pouštět do montáže plovoucí podlahy, vyřešte to kobercem. Ze široké nabídky marketů si jistě vyberete vhodný typ i odstín. Cena bude nižší a položení je také jednoduché. Určitě to zvládnete sami!

 

Čerstvá malba – správná volba
Nic tak neumí oživit zašlý interiér jako nová výmalba. Ideální odstín je sněhově bílá barva, která místnosti báječně prosvětlí a prostoru dá jednolitý vzhled. Patří k investicím s tou největší návratností. Nejenže místnosti krásně rozsvítí, ale připraví je i na bytré oči zájemcovy. Při prohlídkách totiž kupující často pozorují zdi a stropy. Snaží se zjistit, jestli k vám nezatéká ze střechy, nebo od souseda nad vámi.

 

Nově natřené dveře, okna a radiátory
Tady dosáhnete vynikajícího poměru mezi cenou a efektem. Sice se jedná o časově náročnější řešení, ale nebojte se ho a jděte do něj. Nové nátěry opravdu umí zázraky, zájemci se k vám pak jen pohrnou. Krásného efektu dosáhnete také natřením staré panelákové skříně v předsíni. K nárěrům je vhodné použít většinou světlé a matné barvy.

 

Tapety
Moderní tapety také dokážou změnit interiér a zakrýt některé nedostatky. Například správně vybraná a umístěná fototapeta dokáže vytvořit jedinečný efekt. Jestli ale na stěnách máte staré zašlé tapety z minulého století, tak se jich hned zbavte. Můžete použít odstraňovač starých tapet, nebo tapety nejdřív namočit a pak postupně seškrabovat. Nakonec místnosti vymalujte. Je to poměrně pracné, ale výsledek ale bude stát za to. Budete velmi překvapení, jak se místnosti najednou otevřou a zvětší.

 

Polystyrenové dlaždice a palubky
Ani polystyrenové stropy a palubky již dávno neletí. Polystyren prostě musí pryč, místnosti zbytečně zmenšují a dává jim staromódní vzhled. Pěkné palubky z pravého dřeva ještě můžete přetřít lakem a ošetřit, ale všech těch umělých věcí se prostě zbavte.

 

Pořád si nejste jistí, zda by se vám nevyplatila spíš větší přestavba? Tak si to nechte ode mě spočítat! Zpracuji vám tržní odhad nemovitosti – tj. kolik peněz za ní získáte teď, když ještě zrekonstruovaná není. Pak už si to lehce spočítáte přičtením ceny rekonstrukce a jste doma. Tak mi zavolejte a podíváme se tomu na zoubek!

 

 

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - Chcete prodat za víc? Tak nerekonstruujte, ale modernizujte

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *