Reality obecně

Jak správně ošetřit finance při prodeji nemovitosti

safe 913452 1920 1 - Jak správně ošetřit finance při prodeji nemovitosti

Prodáváte nemovitost a zajímá Vás otázka: V jakém momentě má kupující předat prodávajícímu peníze do ruky tak, aby to bylo pro obě strany bezpečné? Odpověď najdete v tomto článku.

 

Ať už se jedná o prodej nemovitosti v osobním vlastnictví nebo o trošku jednodušší převod členských práv u družstevního bytu – v obou případech existuje při předávání peněz “z ruky do ruky” vždy nějaká míra rizika minimálně pro jednu smluvní stranu.

 

No a co tedy s tím? Je to trošku problém, protože kupující se stává vlastníkem nemovitosti až po zápisu do katastru nemovitostí, takže nechce dávat žádné peníze dopředu. Současný vlastník zase ještě nemá od kupujícího peníze, takže se mu také nechce podávat kupní smlouvu na katastr. Řešením je úschova finančních prostředků u třetí strany – na účtu realitní kanceláře, u notáře, advokáta nebo v bance. Služba funguje na velmi podobném principu u každé výše zmíněné osoby či instituce.

 

Schovatel převezme od kupujícího finanční prostředky za nemovitost ještě před podpisem kupní smlouvy a prodávajícímu je vydá po splnění podmínek, které si strany dohodnou ve smlouvě (většinou po zápisu vlastnického práva na nového majitele). V mezidobí kdy jsou peníze na účtu schovatele s nimi nemůže ani jedna strana nakládat.

 

Aktuálně si v České republice službu můžete objednat u několika osob či institucí. V podstatě si lze vybrat z následujících 4 možností:

1/ Úschovy na účtech realitních zprostředkovatelů
Pokud vám RK nebo zprostředkovatel nabízí, že vám poskytne službu úschovy na svém vlastním svěřeneckém účtu, buďte velice opatrní! Jedná se o nejméně bezpečný způsob úschovy a pokud zprostředkovatele dobře neznáte, jdete do rizika. Peníze deponované na běžném účtu realitky ohrožuje možná exekuce nebo insolvence. Není zde vyloučena ani potenciální zpronevěra, protože nad realitními zprostředkovateli dosud nefunguje regulační dohled.

 

2/ Advokátní úschova
Velice rozšířená forma úschovy financí, která přináší řadu výhod. Na činnost advokáta dohlíží Česká advokátní komora. Peníze musí být uloženy na zvláštním účtu, odděleny od osobního majetku advokáta a majetku ostatních klientů. Nestávají se tak součástí exekuce či dědického řízení. Spolupráce s advokáty je také velmi ohebná, což v praxi vede k tomu, že jsou schopni sestavit Smlouvu o advokátní úschově tak, aby obsahovala všechny požadavky smluvních stran. Rovněž výplata finančních prostředků je celkem rychlá. Ceny advokátů jsou smluvní a každý advokát si za službu účtuje jinou cenu dle svého tarifu a je účtována většinou za úkon tj. bez ohledu na výši uložené částky.

 

3/ Notářská úschova
Činnost notářů je podřízena dohledu Notářské komory, notáři jsou ke své činnosti pověřeni státem. Funguje velice podobně jako advokátní úschova, avšak je podstatně dražší a také nepříliš flexibilní. Ceny se řídí vyhláškou ministerstva spravedlnosti 196/2001 Sb. dle sazebníku notářů. Neplatíte zde tedy za úkon jako u advokáta, ale cena se vypočítává z výše uschované částky. V podstatě – čím vyšší částku k notáři uschováte, tím vyšší cenu za to zaplatíte.

 

4/ Bankovní úschova
Službu na českém trhu poskytují pouze některé banky a v každé bance má jiný název (např. u Komerční banky je to Dohoda o správě kupní ceny, u ČSOB je to Jistotní účet aj.). Služba je využívaná klienty, kteří mají vybudovanou důvěru v bankovní instituce. Nejčastěji ji volí ti kdo mají  obavy z rizika selhání lidského faktoru. Pokud ji budete chtít využít připravte se na striktní postoj ze strany banky – například úpravy smlouvy dle konkrétních potřeb klientů se berou v úvahu poměrně výjimečně. Dále je služba dost neohebná a v porovnání s advokátní úschovou i finančně náročná. Opět zde podobně jako u notáře platíte nikoliv za úkon, ale určité procento z uschované částky.

Máte nějaké problémy nebo nejasnosti ohledně financí při vaší realitní transakci? Tak mi o tom napište a podíváme se tomu na zoubek.

 

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - Jak správně ošetřit finance při prodeji nemovitosti

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *