Reality obecně

6 znaků realitního amatéra

pat a mat 1 - 6 znaků realitního amatéra

Hospodářské noviny nám dne 9.3. 2017 přinesly nepříjemnou zprávu, která se týká očekávaného zákona o realitním zprostředkování: odkaz na článek HN. Dle článku je schválení zákona stále ve hvězdách. Realitní profesionálové jsou zklamáni, doufali že nový zákon pomůže k celkové kultivaci důležitého segmentu našeho  trhu. 

 

Pokud se v brzké budoucnosti připravujete na prodej své nemovitosti, buďte při výběru realitní kanceláře velice opatrní. O neseriozních praktikách realitních kanceláří by se dala napsat samostatná kniha. Zde vám přináším pár tipů, jak ihned spolehlivě poznáte realitního amatéra:

 

1. Neodbytně reaguje na váš soukromý inzerát
Asi jste se s tím už setkali. Podali jste si soukromý inzerát, že prodáte nemovitost a ined se rozdrnčel telefon. Jedna realitní kancelář za druhou vám neodbytně nabízela své služby, a to nejlépe zdarma. Toto je první příklad jednání realitního amatéra.

Profesionální makléř totiž nemá zapotřebí obvolávat soukromou inzerci nemovitostí, protože už má svou klientelu dávno vybudovanou. Zřejmě Vás tedy oslovil realitní amatér, který neodvádí kvalitní práci. V důsledku toho nemá klientelu, která by ho dále doporučovala, takže mu nezbývá než obvolávat soukromé inzerenty a zkoušet je přemluvit k nějaké spolupráci.

 

2. Předstírá že je přímý kupec vaší nemovitosti
Zavolá na inzerát v soukromé inzerci a tvrdí že je přímý zájemce. Poté se objeví u vašich dveří bez klienta a se smlouvou v  ruce. Některé realitní kanceláře jdou ještě dál a používají propracovanější taktiky. Nejprve se dostaví na prohlídku nemovitosti s fiktivním zájemcem o koupi. Po sehrání takového “divadýlka” nechají ihned majitele podepsat exklusivní smlouvu na delší dobu. Nejlépe na pár dlouhých měsíců, než si klient vyřídí hypotéku.

Poté ale najednou zavolají, že klient si koupi rozmyslel. Realitka tím dosáhla svého, exklusivní smlouva byla podepsána a vlastník už nemůže sám dál prodávat svou nemovitost, aniž by kanceláři vyplatil provizi.

 

3. Vhazuje do schránky letáky: Koupím byt v této lokalitě, zn. hotově
Dalším tradičním trikem amatérských kanceláří je pravidelné vhazování tištěných letáků do soukromých poštovných schránek lidí. Můžou se objevovat tyto a jim podobné texty: „Koupím byt v této či lokalitě. Rodina hledá byt v tomto domě. Cizinec s hotovostí koupí ihned byt v této ulici.“

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejznámějších chytáků realitních kanceláří, nemá cenu se o ní dál dopodrobna rozepisovat. Zkrátka, až vytáhnete ze své poštovní schránky podobný letáček, můžete ho bez obav hodit koše.


4. Nabízí vám nereálnou kupní cenu
“To ale prodáváte moc levně. Já bych vám to prodal i o dvě stě tisíc dráž”. Tak lákají neseriozní makléři k podpisu exklusivní smlouvy. Jenže to je samozřejmě jen další trik jak Vás zaháčkovat do podpisu smlouvy. Dál už jen ztrácíte drahocenný čas. Za pár týdnů během kterých se nic nestane totiž makléři najednou začnou mluvit o nereálné ceně.

Používají také další argumenty, aby Vás přinutili snížit cenu – lidé nemají peníze, nemovitost má vady apod. Nakonec budete muset jít s cenou stejně dolů navíc ztratíte velké množství času.

 

5. Nabízí vám nevýhodnou exklusivní smlouvu
Správná exklusivní smlouva by měla být zcela konkrétní a spravedlivě vyvážená pro obě smluvní strany. Veškeré služby, které Vám makléř slíbil by v ní pak měly být dopodrobna rozepsány. Smlouva bez jasných informací hovoří jasně o neserióznosti zprostředkovatele.

 

6. Smlouvy “na koleni” a úschovy na běžných účtech RK
Smlouvy stažené z internetu nebo úschovy kupních cen na běžných účtech realitních kanceláří – to jsou stálé praktiky garážových realitek. Ve snaze ušetřit nějaké peníze poskytují tito amatéři svým klientům nekvalitní právní servis. Takové jednání pak může mít pro klienty nejrůznější následky – ve stupnici od komplikací až po úplnou katastrofu.

Mějte na paměti, že profesionál vždy spolupracuje s renomovanou advokátní kanceláří. Zajistí vám kvalitní smlouvy a vaše peníze nechá ošetřit formou úschovy u prověřené třetí strany (více se dočtede zde v článku: Jak ošetřit finance při realitních obchodech). Informace o právním servisu musí být samozřejmě také předmětem exklusivní smlouvy, přičemž u solidního zprostředkovatele je dnes zcela standardní, že právní servis a úschova kupní ceny jsou hrazeny z jeho provize.

 

Narazili jste při prodeji své nemovitosti na realitního amatéra, nebo jste mu nedejbože podepsali exklusivní smlouvu? Tak mi o tom napište a podíváme se tomu na zoubek.

 

 

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - 6 znaků realitního amatéra

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *