Reality obecně

Jak by se měl majitel nemovitosti chovat při prohlídkách

89 - Jak by se měl majitel nemovitosti chovat při prohlídkách

Zadali jste si inzerát na prodej své nemovitosti a ozvali se vám první zájemci? Skvělé, nyní bude potřeba důkladně se připravit na jejich návštěvu. Pokud dodržíte následující zásady, jistě si z prohlídky odnesou ty nejlepší dojmy.

 

  1. Každý zájemce, který se objeví ve vašich dveřích je potenciální kupec, takže si zaslouží náležitou péči a pozornost.
  2. Z  vašeho domova se stalo zboží, proto musí být být na každou prohlídku řádně připraven. Čistý uklizený byt a umytá okna jsou samozřejmostí!
  3. Před příchodem kupujících nic nesmažte ani nepečte. Buďte na místě včas, nejlépe tak půl hodiny před smluvenou schůzkou. Čas využijte k vyvětrání celého bytu a pokud se v bytě kouří, je vhodné použít také neutrální deodorant. O prodeji nemovitosti rozhoduje každý detail a tak by byla škoda ztratit zájemce díky nepovedenému prvnímu dojmu.
  4. Domácí mazlíčky a děti je vhodné poslat na procházku nebo s babičkou na hřiště. Chcete docílit toho, aby byl zájemce schopen užít si atmosféru nemovitosti a měl možnost si představit, že by zde mohl bydlet. K tomu potřebuje zejména klid a zvířata nebo děti jsou většinou dost rušivý element. Čím méně vašich členů rodiny je při prohlídce přítomno, tím lépe.
  5. Prohlídka nemovitosti musí mít hlavu a patu, takže je vhodné zájemce odvést nejprve do obytných místností, poté jim ukázat ložnice a nakonec příslušenství. Nebudeme zájemce vodit nejprve do sklepa nebo do garáže jenom proto, že to máme při cestě.
  6. Je dobré kupujícím nabídnout občerstvení – například kávu nebo čaj a pozvat je ke stolu, kde můžete probrat situaci ohledně prodeje. Můžete jim říci něco o tom kam se stěhujete a jak na prodej spěcháte. Naopak oni vám také mohou říci něco o sobě – jak spěchají, jak bude probíhat jejich financování apod.
  7. Kupující vás pravděpodobně začnou zahrnovat otázkami, na které musíte mít připravenou odpověď. Nejčastěji se ptají na provozní věci – náklady za bydlení atd. Proto mějte po ruce veškeré základní doklady k nemovitosti – výpis z listu vlastnictví nebo nájemní smlouvu na vaše jméno, PENB, složenky s měsíčními poplatky pro SVJ nebo družstvo, složenky na energie, roční vyúčtování z minulých let aj. Mějte odpovědi i na další možné otázky. Např. v rodinném domě, který se vytápí pevnými palivy, byste měli mít připravený alespoň orientační výpočet ceny uhlí za topnou sezónu apod.
  8. Zatajování určitých vad nebo dokonce lhaní o kvalitě nemovitosti mohou mít fatální následky pro celý obchod. Jestliže má nemovitost nějakou vadu, řekněte o ní kupujícímu raději hned a narovinu. Případné vady můžete poté uvést do kupní smlouvy a tak budete mít do budoucnosti jistotu, že se vyhnete problémům. Pokud by se kupující během obchodu dozvěděli, že nevovitost má vadu která jim byla zatajena, pravděpodobně by z celého obchodu nakonec ustoupili. A to nejen kvůli vadě o níž nevěděli, ale také kvůli ztrátě důvěry ve vás jako protistranu.

 

Pokud se na schůzky se zájemci o svou nemovitost necítíte, zavolejte mi! Prohlídky zorganizuji zcela za Vás. Mohou probíhat buď za Vaší přítomnosti nebo bez ní – vše je na dohodě.

 

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - Jak by se měl majitel nemovitosti chovat při prohlídkách

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *