Reality obecně

Návod jak zaplatit daň z nabytí 2019

dan z nemovitych veci danove priznani dane nemovitost 1 - Návod jak zaplatit daň z nabytí 2019

Kupujete nemovitost a už jste prošli celé kolečko od hypotéky, přes všechny smlouvy až k předání nemovitosti a převodu energií? Gratuluji vám, ale mějte na paměti, že tím vaše pouť ještě nekončí. Po kýženém převodu nemovitosti na Vaše jméno musíte zaplatit státu ještě závěrečnou čtyřprocentní Daň z nabytí nemovitosti. Jak ale dál postupovat?

 

Daň z nabytí řešíte s finančním úřadem v místě, kde se nachází nemovitost, nikoliv kde máte trvalý pobyt. Celý proces si řádně ohlídejte, protože finančák k tomuto úkonu nikoho nevyzývá.

 

V podstatě musíte udělat dvě věci:
a) stáhnout si, vyplnit a podat příslušný formulář včetně všech povinných příloh
b) zaplatit na účet státu zálohu na daň, která činí 4% ze zjištěné ceny

Všechny aktuální formuláře najdete zde: http://www.financnisprava.cz/cs/dane-a-pojistne/dane/dan-z-nabyti-nemovitych-veci

Dejte si pozor na řádné dodržení lhůty k podání formuláře na finanční úřad. Ta začíná běžet prvním dnem následujícího měsíce ode dne zápisu vlastnického práva na vaše jméno a končí posledním dnem třetího měsíce. Příklad: nemovitost byla přepsána katastrem dne 15. 3. 2017. Od 1. 4. 2017 mi začíná běžet lhůta k podání přiznání aposlední den lhůty bude 30. 6. 2017.

 

4% z ceny, ale z jaké?
Zřejmě víte, že budete platit 4% z ceny nemovitosti, avšak nyní je potřeba si ujasnit z jaké ceny. Při převodech nemovitostí kupní smlouvou totiž ve svém přiznání zjišťujete tzv. nabývací hodnotu nemovité věci.
Ta je výsledkem porovnání dvou cen:
1) ceny sjednané (skutečné kupní ceny)
2) nabývací hodnoty nemovitosti (75% z ceny Směrné hodnoty nebo Znaleckého posudku)

 

A daň zaplatíte vždy z ceny vyšší – stát se tím chrání proti účelovému krácení daní. U většiny nemovitostí si můžete vybrat, zda chcete pro výpočet použít směrnou hodnotu nebo zda si necháte vypracovat znalecký posudek.

 

Směrnou hodnotu můžete použít u pozemku, bytu, rodinného domu, garáže, rekreační chaty atd. Směrnou hodnotu nelze vypočítat u lesních pozemků, vodních ploch, rozestavěných nemovitostí apod. Takže v těchto případech musíte oslovit znalce, aby vám obstaral Znalecký posudek, který doručíte finančnímu úřadu v příloze (více v Pokynech k přiznání k dani z nemovitých věcí).

 

Směrná hodnota
Směrnou hodnotu nemovitosti vám vypočítá sám správce daně, když v hlavním formuláři zaškrtnete příslušné políčko a vyplníte povinné přílohy. Například pokud jste koupili bytovou jednotku, vyplníte kromě hlavních formulářů ještě přílohy č. 2 a 2A. Pokud jste koupili rodinný dům vyplníte navíc ještě přílohy č. 2 a 2C. Nevýhodou směrné hodnoty je, že se výsledek ve formuláři nijak neukáže, takže nemáte jistotu, zda výše směrné hodnoty nemovitosti nepřevýšila skutečnou kupní cenu. Můžete si však vypočítat alespoň předběžnou orientační hodnotu na internetové kalkulačce. Existuje zde tedy možnost, že se v budoucnosti ozve správce daně s platebním výměrem na doplatek daně.

 

Znalecký posudek
Pokud nechcete nechávat nic náhodě, můžete si objednat znalecký posudek. Jestli jste si vyřizovali hypotéku a máte v šuplíku ještě jeden výtisk odhadu kvůli bance, nejásejte. Posudky pro účely hypoték finanční úřady bohužel neuznávají. Musíte si nechat vyhotovit další, a to přímo pro účely platby daně z nabytí.

Ať již použijete znalecký posudek nebo směrnou hodnotu, v obou případech vypočítáváte 4% ze 75% odhadnuté částky, nikoliv z celé. Částku, kterou zaplatíte znalci za vypracování posudku si můžete v daňovém přiznání uplatnit jako tzv. uznatelný výdaj. Tím se však cena posudku sníží jen o 4% a zbylá část nákladů za posudek jsou vaše náklady navíc!

 

Ve většině případů se vám nevyplatí nechat si zpracovat znalecký posudek. Určení směrné hodnoty od finančního úřadu je zcela zdarma a nepředstavuje pro poplatníka žádné náklady.

 

Nezapomeňte na povinné přílohy!
Kromě znaleckého posudku nebo příloh pro výpočet směrné hodnoty musíte dodat úřadu ještě prostou kopii kupní smlouvy a také vyrozumění o provedení vkladu, které vám zaslal doporučenou poštou katastrální úřad po zápisu na vaše jméno.

 

Závěr
A to je vše, následně musíte celý balíček formulářů doručit finančnímu úřadu buď elektronicky do datové schránky nebo osobně a poté zaslat na jeho účet zálohu na daň ve výši 4%. Tím jste splnili svou daňovou povinnost. Doporučuji, abyste si veškeré formuláře okopírovali a nechali si je potvrdit razítkem podatelny úřadu. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně náročný úřední úkon je možné celý úkol svěřit daňovému poradci, který za vás přiznání vyplní a podá.

 

Pokud kupujete byt přes realitního zprostředkovatele, měl by za vás tento úkol splnit. Já pro své klienty tuto službu zdarma poskytuji v rámci své provize, takže pokud nemovitost koupíte ode mně, máte vystaráno :).

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - Návod jak zaplatit daň z nabytí 2019

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

153 thoughts on “Návod jak zaplatit daň z nabytí 2019

 1. Dobrý den,
  předem děkuji za pěkný článek. Chtěl bych se zeptat k výpočtu 4% daně z nabytí nemovitosti (konkrétně bytu).

  Jen pro kontrolu jestli jsem výpočet daně pochopil správně uvedu příklad:
  Pokud je směrodatná orientační odchylka 1.000.000,- a cena za byt činila 1.500.000,-, pak se pro výpočet 4% daně použije vyšší částka, tedy kupní cena 1.500.000. Potom je třeba uhradit finančnímu úřadu 4% z kupní ceny = 60.000,- ?

  Není možné například počítat daň ze 75% kupní ceny, když je kupní cena větší než vypočítaná směrodatná orientační odchylka?

  Děkuji

  1. Hezký den,
   správný výpočet je 4% z kupní ceny 1.500.000 = 60.000,- Kč. Snížení na 75% se bohužel používá a je možné pouze u ceny odhadní – ať již u ceny určené znaleckým posudkem nebo dle tabulky směrné hodnoty.

   S pozdravem,
   Kamila Šablaturová

 2. Dobrý den,
  jak mám počítat daň, když jsem kupovala byt s předzahrádkou a garážovým stáním a každé je zvlášť zapsané v katastru? Můžu počítat z celkové ceny na kupní smlouvě, kde je vše vypsané?
  Mám trochu obavu, aby to finanční úřad něchtěl rozepsané na jednotlivé nemovitosti 🙁
  Děkuji za informaci

  1. Dobrý den,
   jestlize je kazda nemovitost zapsana v katastru zvlast a kupovala jste je na jednu kupni smlouvu pod jednim vkladovym cislem, tak podavate financnim uradum pouze 1 danovy formular. Je tady ale hacek – pro kazdou nemovitost musite k priznani zvlast pridat jedte prilohu k urceni smerne hodnoty. To znamena ve vasem pripade 3 prilohy – byt, pozemek, nebytovy prostor (garaz). Je to dost papirovani, ale je to zdarma. Muzete se tomu samozrejme vyhnout a nechat si udelat znalecky posudek. Bude vas to ale navic stat nekolik tisic korun.

 3. Dobrý den. Měla bych dotaz. Budeme s manželem co nevidět kupovat domeček. Nejspíš na konci ledna nebo v půlce února do kdy budeme muset zaplatit daň? Je tam třeba nějaká lhůta, která platí pro všechny měsíce nabytí nemovitosti. Například koupím dům na konci ledna, tak musím zaplatit do konce dubna? Děkuji za odpověď. Pěkný den

  1. Dobrý večer, ano na platbu kterékoliv daně jsou zákonem stanovené lhůty. Stejně tak je to i u daně z nabytí nemovitých věcí. Lhůta k podání daňového přiznání a zaplacení vypočtené zálohy na daň je 3 měsíce. Lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce, kdy vám katastrální úřad povolí vklad (zapíše na list vlastnictví vaše jméno). Například pokud vás katastr zapíše v půlce února, lhůta vám začíná běžet prvního března a končí posledním květnovým dnem.

   1. Dobrý den, paní Šablaturová,

    měl bych na vás doplňující otázku k placení daně. Na konci třetího měsíce musí být dodáno podání nebo musí být hotové podání i platba?

    Předem vám velice děkuji za zpětnou vazbu.

    Hezký den

    Robert P.

    1. Dobrý den, ano do konce třetího měsíce musí být podáno a zaplaceno. Existuje ještě korelační lhůta – pár dnů navíc /cca 5dnů/, do které musí být přiznání podáno, aby bylo považováno za řádné. Pokud jí překročíte, bude vám pravděpodobně vyměřena pokuta za pozdní podání.

 4. Dobrý, děkuji za skvělý článek. Chtěla bych se ještě k této problematice zeptat. Pokud jsme zakoupili byt a s partnerem každý vlastníme ideální 1/2 bytové jednotky, je nutné, aby podal daňové přiznání každý zvlášť, sám za sebe, když nejsme prozatím v manželství? A dále když jsou ve společném SVJ tři bytové domy a každý z vlastníků jednotek vlastní poměrovou část na pozemcích pod nimi, musíme vyplnit přílohu č.2 ke každému z těchto pozemků, tzn. další tři formuláře? Děkuji moc za odpověď a přeji pěkný den

  1. Dobrý den. Bohužel ano – musíte podat přiznání každý sám za sebe, každý za svou ideální polovinu. Co se týče příloh, tak ty také musí být ke každému daňovému přiznání vyplněny a připojeny. K jednomu daňovému přiznání přidáte 2 přílohy – jednu na bytovou jednotku a druhou na pozemek. Do přílohy s pozemkem vyplníte všechna čísla pozemků, kde máte podíl a které byly předmětem kupní smlouvy.

 5. Dobrý den, v minulém roce jsem zakoupila podíly od několika majitelů na rodinný dům a pozemek. Jsem teď stoprocentním vlastníkem. Musím podat daňové přiznání zvlášť na každou koupi i když se uskutečnili ve stejném měsíci? Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, povinnost podat daňové přiznání je vázána k zavkladování kupní smlouvy do katastru nemovitostí. To znamená, že pokud jste ke každému podílu uzavřela zvlášť kupní smlouvu, musíte ke každé smlouvě zvlášť podat i daňové přiznání. Bude to pěkné papírování, ale bohužel se tomu nevyhnete. Ještě vám doporučím, abyste si na finančáku ještě v lednu rovnou podala i daňové přiznání k dani z věcí nemovitých. Jako nový vlastník totiž prvním rokem musíte podat daňové přiznání k této dani. V následujících letech již nevyplnňujete přiznání, ale FÚ vám zašle pouze složenku, která se platí na celý kalendářní rok.

 6. Dobrý den , chci se zeptat koupili jsme byxt za 350 000 ,- )takze daň z nabyti by měla byt 14000,- ) . Do ky musím daň zaplatit mám na to nějaký čas ?

  1. Dobrý den,
   váš výpočet je správný, tuto částku odešlete na účet finančních úřadů jako zálohu na daň. Lhůta vám začíná běžet prvním dnem následujícím po měsíci, kdy došlo k zápisu do katastru na vaše jméno. Příklad: Katastr vás zapíše 15. ledna, 1. února začíná běžet tříměsíční lhůta k podání přiznání a zaplacení daně. V tomto případě by lhůta tedy končila posledním dubnovým dnem.

 7. Dobry den.

  Ako mame postupovat, ak sme si byt kupili dvaja. Tzn obaja sme nabyli nemovitost podielom 1/2.

  Mame priznanie k dani podavat obaja, alebo staci ze to poda jeden?
  Ak obaja, ako sa do prilohy N vyplnuje podiel?

  Dakujem za odpoved.

  1. Dobrý den. Každý musíte podat své přiznání za svou jednu polovinu se svým číslem jednacím. Každé přiznání bude obsahovat přílohu N, kde kupní cenu jednoduše vydělíte dvěmi.

 8. Dobrý den,
  koupili jsme byt v novostavbě (první úplatné nabytí), a součástí kupní smlouvy jsou i podíly na společném majetku a hlavně podíl na pozemku kolem, který je rozdělený na předzahrádky (pozemek je na katastru jenom jeden, a spoluvlastnictví je taky jenom formou podílu na společném pozemku).
  Vztahuje se prosím to osvobození od daně kvůli prvnímu nabytí i na podíly na společných částech, zvlášť na pozemku ?
  Děkuji

  1. Dobrý den, vaše situace je trošičku komplikovaná. Při prvopřevodu novostavby je stavba a pozemek pod domem osvobozen od daně z nabytí. Protože jste ale kromě budovy, která je součástí pozemku (to vše osvobozeno od daně) koupili i podíly na předzahrádkách, jsou tyto předzahrádky předmětem danění daně z nabytí. K tomuto účelu nemůžete bohužel použít tabulku směrné hodnoty. Musíte si nechat vypracovat znalecký posudek od soudního znalce, který bude povinnou přílohou k daňovému přiznání. Doporučuji vám obrátit se na vašeho správce daně, aby vás přesně instruoval. Existují developerské společnosti, které již mají na úřadech mustry ve formě univerzálních znaleckých posudků. Nemuseli byste si ho pak nechat zpracovat a ušetřili byste tím několik tisíc korun.

 9. Dobrý den chtěl bych se optat, nemají v plánu měnit nějak do budoucna, placení daně za nabytí, přijde mi nefér, že má vše platit jen jedna strana, a to kupující, to je vše pro mladé rodiny, člověk je rád, že dosáhne na hypo a ještě aby střádál peníze na daň ideál by byl 50 na 50, protože obe strany nabudou a kdo to má na starosti mám chuť někam napsat ?.

  1. Dobrý večer,
   bohužel nevím o tom, že by se chystalo zrušení daně z nabytí, podobné záležitosti mají spíš tendenci zdražovat. V minulých letech činila tehdejší daň z převodu nemovitosti „pouze“ 3% z ceny a nyní po roce 2014 stejná daň činí již 4%. Pokud se cítíte být tím poškozen nebo znevýhodněn a máte chuť něco změnit, mám pro vás jedinou radu: Choďte k volbám :). To je asi jediné, co můžeme my prostí občané ze svých pozic měnit. A není to málo. Hezký večer.

 10. Dobrý den,
  koupili jsme pozemek. Ale jelikož jsou na pozemku dva vzrostlé stromy, které jdou vidět na mapě. Tak už nám fin.úř. oznámil, že se jedná o trvalý porost. Tak teď nevíme jestli si musíme najmout odhadce a nechat udělat znalecký posudek, nebo jenom stačí podat daňové a zaplatit jenom 4% z kupní jako zálohu a oni si tam nějakého odhadce pošlou, nebo to musíme zajistit mi? Jak máme postupovat? Ještě přidám, že pozemek je v KN již přepsaný a zbývá jen ta daň. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, bohužel nerozumím otázce. Nevím proč vám finanční úřad dával informaci o trvalém porostu, protože to není běžný postup FÚ. Museli jste s nimi
   již o něčem jednat a nevím co bylo předmětem tohoto jednání. Potřebovala bych o případu znát více podrobností, bez nich se nemohu vyjádřit.

 11. Dobrý den, měla bych dotaz ohledně podání přiznání k dani z nemovitosti (nemovitost máme od ledna 2018) – do kdy je prosím nutné přiznání podat a jaké formuláře, kromě samotného přiznání, jsou třeba (jedná se o byt v SJM a máme spoluvlastnický podíl na pozemcích bytového domu)? Děkuji.

  1. Dobrý den. Pokud vás katastr zapsal v lednu, od prvního února vám začíná běžet tříměsíční lhůta k podání formulářů a zaplacení zálohy na daň. Ve vaše případě tedy lhůta bude končit posledního dubna 2018. Jako manželé budete vyplňovat jeden formulář k daňovému přiznání se dvěma přílohami (jeden manžel poplatník, druhý solidární poplatník -zašrtnout). Budete vyplňovat 3 přílohy – přílohu N (nabytí kupní smlouvou), přílohu 2 (pozemek) a přílohu 2 A (byt). Do přílohy s pozemkem budete muset vypočítat i cenu pozemku pokud ve vaší lokalitě existuje cenová mapa. Kromě formuláře a jeho příloh dodáte finančním úřadům také prostou kopii kupní smlouvy a vyrozumění o provedeném vkladu do katastru nemovitostí.

  1. Dobrý večer,
   o tom jak vyplnit formulář daňového přiznání můj článek není. Vidím, ale že nejste jediný kdo v tom plave. Situace mně tedy inspirovala k sepsání nového článku. Bude na téma – Jak vyplnit daňový formulář k dani z nabytí 2018. Budou v něm popsány konkrétní případy s obrázky vyplněných formulářů. Sledujte dále můj blog a brzy se dozvíte více! Hezký večer.

 12. Dobrý den, Kamilo. Koupil jsem dům, novostavbu, 1. převod po kolaudaci z r. 2017, takže jako kupující nebudu platit daň z nabytí za dům a pozemek pod domem. Pokud jsem ale zákon správně pochopil, budu platit za pozemek mimo dům, což je vlastně zahrada (asi 900 m2). Musí na to přijít znalec nebo mohu udělat směrnou hodnotu ? Z jaké ceny nebi jak se onen pozemek ocení, když v kupní smlouvě jsme nemovitosti nerozdělovali na nemovitosti, které se budou danit a které se nebudou danit daní z nabytí. Děkuji Vám…. p.s.budu prodávat svůj dům, který jsme již opustili v Sedleci.

  1. Dobrý den. Toto je ale zapeklitá otázka :). Pochopil jste to správně, budete platit za zahradu, což je nezastavěný pozemek a stavba s pozemkem pod domem budou od daně osvobozeny. Pokud ve vaší lokalitě není cenová mapa (což zřejmě není), musíte situaci řešit jinak. Znalecký posudek je cesta, ale je to nákladová položka navíc (cca 5 tisíc korun). Na vašem místě bych využila kalkulačku směrné hodnoty finančních úřadů, protože FÚ z ní rovněž bude vycházet. Vypočítanou cenu z kalkulačky bych uvedla v daňovém přiznání (poníženou na 75%) jako cenu pozemku a z té bych zaplatila státu 4% zálohu na daň.

 13. Dobry den, moc dekuji za clanek a prosim vas o radu. Resim odvedeni dane z nabyti nemovitosti u vodni plochy. Zde je jedina cesta znalecky posudek?
  Predem moc dekuji
  Havlovs

  1. Dobrý večer, bohužel rybníky a vodní plochy se oceňují pouze formou znaleckých posudků. Jedná se o velmi specifické druhy nemovitostí, takže pro ně tabulky směrných hodnot bohužel neplatí.

 14. Dobrý den, prosím o radu.
  Kupujeme garáž. Po provedení vkladu práva do katastru nemovitostí budeme podávat daňové přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Potřebovali bychom vědět:
  a) jaké konkrétní formuláře a přílohy musíme vyplnit a zanést na FÚ (viděli jsme přílohy typu J, N ?)
  b) co je to prostá kopie kupní smlouvy? Pochopili jsme, že to je také potřeba doložit na FÚ…
  c) zda nám někdo oznámí z FÚ, jaká je směrná cena nemovitosti (nebo jak se vlastně určí). Protože pokud by byla vyšší než kupní cena, budeme vlastně platit nesprávnou výši daně.
  d) jak částku platit? Přijde nám nějaké vyrozumění nebo automaticky zašleme dle našeho výpočtu (odhadu) 4% daň na účet FÚ?
  e) zda se dokládá originál nebo kopie (prostá kopie) vyrozumění z katastru o provedení vkladu.
  Moc děkuji za Váš čas a odpovědi.

  1. Hezký den!
   K vašim otázkám:
   a/ Při koupi garáže budete vyplňovat hlavní formulář: http://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5546_1.pdf?201803021752 a přílohu č. 2b pro garáže a doplňkové stavby: http://smernahodnota.financnisprava.cz/2014/garaz/.
   b/ V podstatě máme 2 druhy kopií dokumentů, které se používají ve styku s úřady – ověřenou a neověřenou. Ověřená kopie dokumentu musí být ověřena úřadem zmocněným k ověřování – pošta, notář, pobočka Czechpointu, kdy úřad posvětí svým kulatým razítkem pravost této kopie. Prostá kopie je obyčejná kopie bez ověření. Pro podání daně z nabytí se ověřené kopie chválabohu nechtějí. Stačí vše prostě normálně okopírovat a dodat FÚ.
   c/ V případě, že hodnota nemovitosti bude dle FÚ vyšší tak se vám FÚ po nějaké době sám ozve s dodatečným výměrem daně. Ten budete muset doplatit.
   d/ Částku z výpočtu odešlete na účet vašeho správce daně, který sídlí v místě kde je nemovitost /ne kde máte trvalý pobyt/ nejpozději poslední den lhůty pro podání přiznání. Sám vás finanční úřad k ničemu nevyzve. Příklad: Koupím dům v Mělníku – můj správce daně je Finanční úřad pro Středočeský kraj – územní pracoviště Mělník. Najdu si na internetu jejich číslo účtu a tam zašlu vypočtenou částku, která mi v přiznání vyšla. Jako VS pro platbu zadám své rodné číslo a na finančáku se jim to spáruje. Kupní smlouvy z katastru chodí po zápisu rovnou na finanční úřad. Takže o vašem případu již referentka samozřejmě ví a čeká na platbu daně.
   e) dokládá se prostá kopie vyrozumění o provedení vkladu, které vám přijde poštou nebo do datovky po provedení zápisu na vaše jméno.

 15. Dobrý den,
  v lednu jsem převedl družstevní byt do osobního vlastnictví a chtěl bych se zeptat, jestli se na toto také vztahuje nějaká daň z nabytí nemovitosti, tzn. je nutné podat daňové přiznání či nikoliv.
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Danieli,
   děkuji za zajímavý dotaz. S radostí vám mohu odpovědět, že naštěstí na vás se tato povinnost nevztahuje. V případech převodů bytů do osobního vlastnictví, kdy bytové družstvo /nebo kterýkoliv jiný vlastník/ podá katastru žádost o rozdělení budovy pomocí tzv. Prohlášení vlastníka, nevzniká těmto „novým“ vlastníkům žádná daňová povinnost spojená s nabytím. Jako nový vlastník nemovitosti budete mít ale povinnost platit jednou ročně Daň z nemovitých věcí. Nezapomínejte na to prosím, často je tato daň opomíjena nebo jsou pojmy různě zaměňovány. V prvním roce vlastnictví nemovitosti musíte podat příslušný formulář finančním úřadům a svou výši daně v něm vypočítat. Přiznání v tomto formuláři podáváte pouze jednou. V následujících letech Vám úřad vždy jednou ročně pošle složenku s daňovým výměrem.

 16. Dobrý den, jsme v procesu koupi domu s garáží a přilehlými pozemky (už máme uzavřenou kupní smlouvu). Chtěl bych se zeptat, v jakých případech je třeba zhotovovat znalecký posudek? Advokát, kterému budeme platit peníze do úschovy a který za nás zaplatí i daň, po nás k vyřízení požaduje posudek. Chtěl bych proto vědět, proč je to nutné. Je to standardní rodinný dům, samostatná dvojgaráž (na stejné stavební parcele) a k tomu relativně velká zahrada.

  1. Dobrý večer Josefe, nenapadá mne bohužel jiné vysvětlení, že pan advokát si chce trošku ulehčit práci. Vyplňování daňového formuláře bez ocenění směrnou hodnotou (ve vašem případě je potřeba ocenit zvlášť stavbu domu, pozemek i garáž) se dá znaleckým posudkem elegantně zjednodušit. Advokát bude patrně argumentovat, že znaleckým posudkem dostanete 100% jistotu, že vám v budoucnosti nebude vystaven dodatečný výměr daně. K takovým případům dochází ale velmi zřídka. Pro vás by byl požadovaný znalecký posudek další výrazná nákladová položka, předpokládám ve výši nejméně 5 tisíc korun. Na vašem místě bych se určitě bránila ho advokátovi poskytnout. Pokud si nejste jisti jak na daňový formulář a s ním spojené ocenění tabulkou směrné hodnoty, obraťte se na mě. Mohu vám zprostředkovat službu daňového poradce. Ten za vás vyplní i podá daňové přiznání přímo vašemu správci daně. Je to bez práce a trápení, s jistotou že budete mít vše v pořádku. Cena za celou službu je pouze 990,- Kč. Hezký večer.

   1. Uvidím, co s tím provedeme, zkusím ještě zavolat na finanční úřad, co mi řeknou. Je to služba placená realitní kanceláří, takže se nechci úplně nechat oholit, protože jejich služby byly zatím VELICE neuspokojivé (Talanda Invest). Děkuji moc za odpověď a přeji hezký večer.

    1. Aha, nevěděla jsem že jste kupovali přes RK. V tom případě by celá věc měla být v jejich kompetenci – vzali si provizi tak ať vám to zařídí. To by měl být dnes již standardní postup každého makléře nebo RK. Chtít po klientovi znalecký posudek protože neumím nebo nechci vyplňovat formuláře pro FÚ je mírně řečeno nevhodné. Děláte to správně, zavolejte na finančák a uvidíte že ve vašem případě se směrnou hodnotou žádný problém nebude. Přeji hodně úspěchů a pěkný den.

 17. Dobrý den.
  1) Maminka mi darovala 2 parcely (trvalý travní porost) a součástí jedné je stavba (chata). Musím platit daň z nabytí nemovitosti?
  2) Dcera s přítelem kupují byt. Její přítel je cizinec, člen EU. Bude on podávat stejné přiznání z nabytí 1/2 nemovitosti jako dcera nebo bude dělat ještě něco navíc? A přiznání k dani z nemovitosti z bytu budou podávat jeden nebo zase každý za svoji polovinu?
  Děkuji moc a přeji pěkný den

  1. Dobrý den, tady jsou odpovědi na vaše otázky:
   1/ Za darované parcely daň neplatíte, neboť k darovací smlouvě se daňová povinnost nevztahuje. Proto samozřejmě nebudete podávat ani daňové přiznání.
   2/ Přítel i dcera musí podat přiznání každý sám za sebe – tj. každý z nich komplet vyplní a podá přiznání za svou polovinu nemovitosti. Přítel nebude dodávat žádné extra papíry i když je cizinec. Vše vyplní do stejného formuláře jako dcera, pouze se svými údaji a svou trvalou adresou.

 18. Dobrý den, měl bych dotaz. Kupujeme s přítelkyní novostavbu rodinného domu čerstvě zkolaudovanou se zahradou. Dům a pozemek pod ním by měl být osvobozen od daně z nabytí ale za zahradu jako další parcelu se prý daň platí. Otázka zní, musí být v kupní smlouvě rozděleny ceny za dům a parcelu pod ním a zahradu zvlášť pro účely daňového přiznání aby bylo uznáno osvobození od daně. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý večer. Dům a parcela pod ním jsou při prvopřevodu osvobozeny ve všech případech, kupní cenu za tímto účelem nijak rozdělovat nemusíte. Složitější ale bude výpočet daně za další parcelu. Pokud není ve vaší lokalitě cenová mapa, máte vy jako nový majitel povinnost nechat si vypracovat znalecký posudek o ceně pozemku kvůli daňovému přiznání. Doporučuji vám obrátit se před podáním daň.přiznání na daňového poradce nebo přímo na vašeho správce daně, aby vás přesně instruoval. Existují totiž developerské společnosti, které již mají na finančních úřadech vypracované pro takové případy univerzální znalecké posudky na pozemky. Nemuseli byste si ho pak objednávat a ušetřili byste tím několik tisíc korun.

 19. Dobry den Kamilo,
  Nejprve bych Vam chtel podekovat za pekne napsany clanek a udrzovanou diskusi.
  Odpoved na muj dotaz jsem zde nenasel, tak pisu:
  Koupil jsem idealni polovinu domu od byvaleho manzela me partnerky. Aktualne vlastnime tedy kazdy (ja+partnerka) svoji idealni polovinu. U partnerky se nic nemenilo, ta mela s byvalym manzelem po rozvodu jiz svoji polovinu.
  Od byvaleho manzela jsem koupil jeho polovinu za 600.000,- s tim, ze na dome je jeste hypoteka ve vysi 2.350.000,-. Z jake castky zaplatim 4%ni kupni dan? bude to ze 600.000,- nebo z castky 600.000 + polovina hypoteky?
  Dekuji za odpoved a hezky den,
  Dan

  1. Dobrý den,
   z Vašich informací nevyplývá jaká kupní cena nemovitostí byla stanovena v kupní smlouvě a jak bylo ve smlouvě ošetřeno převzetí úvěru. Obecně ve smlouvách bývá vyčíslena výše zbývajícího úvěru. Bez těchto informací nemohu na dotaz bohužel odpovědět.

 20. Dobry vecer, pani Kamilo,
  V dubnu jsem koupila chatu, ktera se nachazi na pozemku byvaleho sadu. Soucasti koupe byly i dalsi pozemky, kterych jsem spoluvlastnikem. Muj dotaz se tyka predevsim jednoho z pozemku, ktery je uveden v KN jako ‚trvaly travni porost‘. Po precteni pokynu k c.2 Pozemek si nejsem jista, jak postupovat pri vyplnovani formulare. Zda-li neni nutny znalecky posudek? Pokud tomu tak je, mohla byste mi prosim poradit, kde si o nej pozadat, jak v tomhle smeru postupovat.

  Dekuji predem za Vasi radi a pomoc.

  S pozdravem
  Klara

  1. Dobrý den, toto bude bohužel složitější. Znalecký posudek je na travní porost nutný. Jestliže tento pozemek není oceněn zvlášť v kupní smlouvě, bude nutné nechat ocenit všechny kupované nemovitosti znaleckým posudkem. Hezký den.

 21. Dobrý den,
  s manželem jsme koupili byt v hodnotě 3 500 000 Kč, směrná hodnota dle vyplněného formuláře vyšla na cca 2 200 000 Kč. Ze které částky, budeme platit 4% daň? Předem děkuji za odpověď.

 22. Dobrý den, přede bych rád poděkoval za super článek, bohužel i přesto neodpověděl na mou otázku, tak doufám paní Šablaturová, že vy ano 🙂
  Jde o situaci, kdy jsme v té době s partnerkou kupovali byt za 3 800 000 Kč s tím, že každý má 50% podíl. Daň by měla činit nějakých 152 000, má otázka zní, jak je to se samotným přiznáním, když v době koupě jsme ještě nebyli manželé. Má si každý podat své přiznání a v něm uvést částku 50% z kupní ceny tak, aby to odpovídalo podílu? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den, Ondřej.

 23. Dobrý den,

  má finanční úřad nějakou lhůtu, do kdy se může ozvat s dodatečným výměrem daně? Zaplatili jsme daň z nabytí nemovitosti na konci května, může se stát, že budeme ještě něco doplácet třeba po půl roce?

  Děkuji. Petra

  1. Dobrý den Petro, u finančních úřadů záleží velmi na jeho lokaci. Přiznám se že nevím jaké mají úředníci ze zákona lhůty a zda je vůbec mají, ale z praxe své i klientů vím, že se můžou s dodatečným výměrem daně ozvat i po několika letech. Například finanční úřady v určitých pražských katastrech s tím mají z kapacitních důvodů opravdu problém a jejich reakce jsou velmi pomalé. Referenti to samozřejmě argumentují tím, že nejsou lidi a je to pochopitelné. Úředníků je málo a převodů moc. Pokud máte obavy z dodatečného výměru daně, doporučuji Vám návštěvu své referentky, ke které byl váš případ přiřazen. Nemusíte mít žádné obavy kontaktovat svého správce daně, referent by vám měl umět konkrétně říci, jak to s vaším případem vypadá a v jaké fázi je jeho zpracování.

 24. Dobrý den, měl bych dotaz jestli mohu na příslušný fin. úřad přijít a dokumenty vyplnit, podat a rovnou zaplatit tam? Popřípadě když mi cenu bytu dělal odhadce tak chápu správně, že počítám 4% z jeho odhadní ceny?

  Děkuji

  1. Dobrý den, no tak samozřejmě že můžete formuláře vyplnit rovnou na FÚ /kde je nemovitost, ne kde máte trvalý pobyt/, podat formuláře a nechat je orazítkovat podatelnou – doporučuji si to celé ještě okopírovat a nechat potvrdit kopii razítkem. Na pokladně pak můžete zaplatit částku až do výše, kterou je možné v ČR platit hotovými penězi. Pouze pokud daň bude převyšovat maximální hotovostní částku /10 tis euro/, musíte zaslat na účet FÚ. Co se týká částky za daň, tak tam se porovnávají 2 hodnoty – skutečná cena uvedená v kupní smlouvě a cena ze znaleckého posudku ve vašem případě. Čtyřprocentní daň vypočítáte a zaplatíte z ceny vyšší.

 25. Dobrý den, byt (osobní vlastnictví) jsme kupovali na konci března. Návrh na vklad jsem podali 9/4 a zápis byl proveden 4/5. Pokud jsem porozuměla dobře tak máme čas do konce Srpna na zaplacení daně za nabytí nemovitosti? Dále, mohla bych si ověřit seznam dokumentů co musím vyplnit? – 1) Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí. Pro případy, kdy předmět daně vznikl po 1.11.2016; 2) Příloha č. 1 k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí pro případy nabytí vlastnictví k nemovité věci kupní smlouvou, směnnou smlouvou, vzájemným darováním a při zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví dohodou (typ N); 3) Příloha č. 2A k Přiznání k dani z nabytí nemovitých věcí (byt a nebytový prostor), Určení směrné hodnoty – byt. 4) Kopie kupní smlouvy. Nevynechala jsem něco? Opravdu děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, lhůtu máte správně. Seznam formulářů a jeich příloh máte správně. Ještě jako přílohu přidejte Vyrozumění o provedení vkladu, které vám zaslal katastr po zápisu doporučenou poštou nebo do datovky a napište ho do příloh v hlavním formuláři. Je tam číslo vkladového řízení a datumy nabytí právní moci. Pěkný den.

 26. Dobrý den, měla bych s dovolením 2 dotazy:
  1) předmětem převodu je i pozemek (orná půda) o výměře 14 m2, jde o venkovní parkovací stání, jakou přílohu prosím vyplnit, přílohu č. 2 – určetní směrné hodnoty u pozemku nebo přílohu č. 2B – garáž?
  2) byt jsem koupila s přítelem, chápu, že každý budeme podávat svoje přiznání, nyní vyplňuji přílohu č. 2 – směrnou hodnotu k pozemku, co mám uvést v ř. 5 a 6 – nabývací podíl pozemku, tu 1/2 (jakože můj podíl na tom pozemku z pohledu mého spoluvlastnického podílu a můj přítel také 1/2) nebo spoluvlastnický podíl na pozemcích dle LV např. 924/16300 nebo polovinu z toho čísla ?
  Velmi moc děkuji za Vaši odpověď a velkou pomoc.

  1. Dobrý den Mirko. Postupujete správně když pro každého z vás vypracováváte 2 kusy kompletních formulářů. Finanční správa k vám přistupuje jako k jednotlivým daňovým subjektům. K vašim dotazům:
   1/ Vždy vycházejte z údajů na listu vlastnictví, které jsou zapsané v katastru. Pokud je na listu vlastnictví orná půda bez zapsané stavby, tato stavba není předmětem oceňování. Vyplňte tedy přílohu č. 2.
   2/ V řádcích 5 a 6 uvádíte celý nabývací podíl dle LV – 924/16300.

 27. Dobrý den, prosím o vysvětlení: předmětem daně z nabytí bude rodinný dům rozdělený na dvě jednoty – byt a atelier. K daňovému přiznání bude př.č. 1, př.č. 2 na pozemek, př.č.2A byt a př.č. 2A nebytový prostor-atelier? Z nebytových prostor lze vybrat ale jen garáž, sklep nebo komora. Jak postupovat v případě této nemovitosti? Děkuji moc za Vaši odpověď.

 28. Dobrý den, koupila jsem byt, který budeme s přítelem (druhem) rekonstruovat. Právě je podaný návrh na KN k zapsání vlastnického práva na mě. Přítel zamýšlí financovat rekonstrukci bytu, plus mi pomoci se splátkou půjčky tak, abychom se na bytě každý podíleli 1/2. Z toho důvodu na něj převeddu 1/2 bytu (nejspíš darem). Pokud 1/2 na něj převedu v tomto (max. příštím) roce, nebudu kvůli tomu doplácet nějakou daň? Co přítel – jakým způsobem bude příjem danit? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, tohle je komplikované. S přítelem nejste dosud nějak příbuzensky spjati a pokud neplánujete svatbu, bude stále darování nemovitosti zahrnuto do daní z příjmů fyzických osob. Vypadá to, že přítel by na základě darovací smlouvy potom musel odevzdat 15% odhadní hodnoty bytu státu. V takovém případě by se vyplatil spíš převod kupní smlouvou, zaplatit z ní 4% daň z nabytí nemovitostí nebo se poradit s právníkem, jaké jiné možnosti zajištění přítelových financí by byly možné.

 29. Dobrý den,

  děkuji za hezký článek 🙂 Jen jsem se chtěla ujistit, že vše chápu správně. Pokud kupní cena bytu je 3 080 000 Kč a cena od odhadce byla 3 100 000 Kč, tak daň mám počítat z té ceny odhadcem? A pak ji snížit na těch 75% a z toho vypočítat 4% daň? Nebo mám částku 3 100 000 Kč rovnou snížit na těch 75%, což by bylo 2 325 000 Kč a tím pádem bych to počítala z kupní ceny, která je pak vyšší..? Děkuji 😉

  1. Dobrý den, při srovnávání cen se postupuje tak, že cena stanovená znalcem se poniží o 25% a konečný výsledek se porovnává se skutečnou kupní cenou. Ta je ve vašem případě vyšší, takže 4% daň vypočítejte z ceny uvedené v kupní smlouvě.

 30. Dobrý den,
  děkuji za pěkný článek a spoustu užitečných informací.
  Měla bych jeden zapeklitý dotaz. Koupila jsem byt v novostavbě – bytovém domě. Součástí koupě byly i společné pozemky (těch parcel je v katastru docela hodně). Tři parcely leží přímo pod budovou, tam jsem pochopila, že budu osvobozena od placení daně z nabytí, stejně jako u samotné bytové jednotky.
  Některé další pozemky ale leží mimo budovu, nicméně k ní těsně přiléhají a jsou na nich například předzahrádky. Zde si platbou daně nejsem jista, ale domnívám se, že ji bude nutné hradit také.
  Pak je tu třetí část pozemků, které jsou úplně mimo budovu (společná zahrada vlastněná spolu s vlastníky dalších dvou bytových domů).V tomto případě jsem pochopila, že musím daň platit určitě.
  Jak se v takovém případě vyplňuje přiznání ? Musím vyplnit za první část formulář určený pro nemovistosti osvobozené od daně a ve druhém a třetím případě jiný formulář, na základě kterého budu daň platit ?
  Přílohy, které jsou stejné, je potřeba dodat finančnímu úřadu opravdu ve dvou vyhotoveních, ke každému formuláři zvlášť ?

  Moc děkuji za Váš čas .
  Lucie Góčová

 31. Dobrý den, máme koupit dokončený dům na pozemku o výměře 539m2. Jedná se o novostavbu, developerský projekt. Z čeho budeme platit 4% daň, můžeme výši daně zjistit předem, když dům ještě není plně dokončen, zkolaudován a nemá číslo…? A ještě jedna otázka: ve smlouvě máme uvedeno, že se jedná o první bezúplatný převod, ale pozemek, na kterém se dům staví, tedy vlastně i tento dům, je ve vlastnictví dcery jednoho z developerů. Je to problém? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den. U prvního převodu novostavby jste jako nabyvatel osvobozena od daně z nabytí ze stavby a pozemku pod domem. Pokud budete kupovat pouze stavbu a pozemek pod ní, měla byste být od daně zcela osvobozená. Pro tyto účely tedy vcelku nezáleží, jakou má nemovitost hodnotu. Předmětem převodu novostaveb však často bývají i další pozemky kolem domů – zahrádky, předzahrádky, parkovací stání apod. Ty však již předmětem zdanění jsou. Dejte si tedy pozor hlavně na údaje v kupní smlouvě, které by měly být kvůli složitému určování co má a nemá být zdaněno podrobněji rozepsány. Pokud toto ve smlouvě mít nebudete, riskujete že od vás finanční úřad bude následně vyžadovat vyhotovení znaleckého posudku v řádech tisíců korun. Druhé části otázky moc nerozumím – dům je ve vlastnictví dcery jednoho z developerů. Nevím, z pohledu danění je vcelku jedno kdo je vlastník. Jen bych se při koupi ujistila, že se opravdu jedná o první převod od kolaudace, to je pro vás podstatné.

 32. Dobrý den, zakoupili jsme domek prostřednictvím úvěru. Odhadní cena pro získání úvěru byla 1200000Kč a cena kupní 950000. Z které částky platíme daň z nabytí? Děkuji

  1. Dobrý den, znalecké posudky úvěrujících bank finanční úřady neuznávají. Pro podání přiznání můžete vybrat ze dvou možností – buď určením směrné hodnoty, kdy dodáte finančním úřadům vyplněnou tabulku směrné hodnoty v daňových formulářích nebo si objednáte nový znalecký posudek soudního znalce. Pokud si s formuláři nevíte rady, obraťte se na naše poradce, přiznání zpracováváme kompletně za 990,- Kč, používáme vyplnění tabulek směrné hodnoty a ušetříte tím několik tisíc korun za nový znalecký posudek.

 33. dobrý den, rád bych se zeptal, koupil jsem byt v bytovém domě, k bytu patří komora, která není v bytě, ale na chodbě, na katastru je vedena ve výměře bytu, je potřeba vyplnit samostatnou přílohu 2A-nebytové prostory v daňového přiznání? děkuji

 34. Dobrý den, koupili jsme pozemek, který je v KN rozdělen na dva samostatné pozemky. Je tedy nutné vyplnit formulář na každý pozemek zvlášť?
  Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den. Z pohledu daňového úřadu záleží na počtu kupních smluv – jeden vklad = jedno podání přiznání. To znamená pokud máte pro oba pozemky jednu kupní smlouvu, podáváte pouze jedno přiznání. Pokud máte 2 smlouvy, podáváte 2 přiznání.

 35. Dobrý den,koupili jsme nemovitost včetně zařízení,v kupní smlouvě je celková cena,znamená to, že budeme platit daň z celkové kupní ceny, nebo lze zařízení z daně vyjmout, je to celkem vysoká částka. Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, pokud jsou součástí koupě nějaké drahé zařizovací předměty, měly být správně uzavřené 2 kupní smlouvy. Jedna na nemovitost, která měla jít na katastr a druhá na věci movité, která měla zůstat mimo katastr. Jelikož vaše vlastnické právo už byla katastrem zapsáno, tak jak jste si sjednali s prodávajícím a vše je zapsané, těžko s tím teď něco uděláte. Finační úřad bude chtít prostě 4% z ceny vyšší – tj. z kupní ceny, která je ve smlouvě.

 36. Dobrý den, kupujeme byt, kde je celková kupní cena 2750000 Kč. V dalším článku máme rozdělenou cenu na 2550000 CZK za nemovitost a 200000 Kč za vybavení bytu. Budeme platit daň z nabytí nemovitosti z celkové ceny nebo jenom z ceny nemovitosti, když to takto máme v kupní smlouvě rozděleno? Děkuji za odpověď

 37. Dobrý den, do kolika dnů se musí zaplatit vlastní daň od odevzdání Přiznání, pokud Přiznání např. odevzdám cca 1 měsíc po provedeném vkladu? Platí že i daň musí být uhrazena do 3 měsíců po provedeném vkladu, nebo je nějaká lhůta po odevzdání Přiznání?
  Díky za info.

  1. Dobrý den, počítá se celková tříměsíční lhůta na oba úkony – tj. podání přiznání + zaplacení. Nezáleží v jakém pořadí toto uděláte a ani to nijak neovlivňuje lhůtu. Máte celé tři měsíce. Lhůta se počítá od následujícího měsíce po provedení vkladu.

 38. Dobrý den,
  Koupil jsem pozemek, zatím je vedený jako orná půda. V budoucnu se uvažuje o výstavbě. Proto byl pozemek dražší něž by byla samotná cena orné půdy. Vyplatí se vypracovat znalecký posudek a podle něj poté zaplatit dan z nabití nemovitosti? a nebo zaplatit dan z kupní částky? Děkuji za reakci

  1. Dobrý den, toto špatně chápete. Při každé koupi nemovitosti musíte ke kupní ceně, která prošla katastrem ještě doložit srovnávání. A to buď formou placeného znaleckého posudku nebo směrné hodnoty, která je pro poplatníka zdarma. V případě, že cena na kupní smlouvě bude vyšší, zaplatíte 4% z kupní ceny. V případě že cena posudku nebo směrné hodnoty bude vyšší, zaplatíte 4% z této. Můžete si vybrat jestli budete platit znalci nebo zda si uděláte směrnou hodnotu sám ve formulářích. U orné půdy bych ale byla obezřetná ohledně výběru způsobu srovnávání – směrnice finančních úřadů vycházejí vždy z územního plánu obce. Pokud je parcela v zóně ke stavění, nezáleží že je vedená jako orná půda. Finanční úřady ji považují za stavební a tomu odpovídají také ceny. Takže pozor, dle směrné hodnoty se může stát, že vám ještě FÚ doměří daňovou povinnost. Toto se ale může samozřejmě stát i u znaleckého posudku, že vyjde vyšší než kupní cena. Přibližnou hodnotu odhadu směrnou hodnotou lze vypočítat na kalkulačce na webu finanční správy, takže jakousi představu dostanete. Ale opět pozor, výpočet v kalkulaččce je pouze orientační, správnou výši směrné hodnoty stanoví až sám FÚ.

 39. Dobrý den,
  s partnerkou (tedy ne manželkou) jsme koupili rodinný dům a každý máme podíl 1/2. Je třeba abychom oba podali daňové přiznání pro daň z nabytí nemovitosti nebo stačí, aby to podal jen jeden z nás? Pokud ho musíme podat oba, uvádíme pak v příloze N jen polovinu ze sjednané ceny?

  1. Dobrý den. Ano, ve chvíli kdy nabýváte nemovitost do ideálního spoluvlastnictví je každý z vás z pohledu FÚ samostatný daňový subjekt. Přiznání vyplníte kompletně za každého z vás. V příloze N uvádíte přesnou polovinu kupní ceny.

 40. Vážená paní Šablaturová,
  rád bych se Vás zeptal, jak se postupuje při přiznání dani z nemovitosti kulturní památky? Cena uvedená v kupní smlouvě je cenou sjednanou a je s ohledem na velikost nemovitosti poměrně nízká, avšak to je dáno havarijním stavem budovy. Jedná se o samostatně stojící zemědělskou budovu (sýpku) na vlastním pozemku bez dalších staveb. Zajímalo by mě tedy, z jaké částky vypočítám 4% daň? V tuto chvíli neexistuje žádný znalecký posudek a přijde mi zvláštní, aby byla daň placena ze směrné hodnoty…nechce se mi věřit tomu, že při prodeji zámků za 1kč ve zdevastovaném stavu musí pak nový majitel platit horentní sumy na základě tabulkových hodnot. Děkuji a jsem s pozdravem SS

  1. Dobrý den, u směrných hodnot finančních úřadů se poměrně lehce může stát, že tyto můžou velice převýšit sjednanou cenu. Bohužel jejich směrnice jsou pevně dány. Pokud vám předběžný výpočet na kalkulačce vyšel vysoký, je určitě na místě využít tu druhou možnost – nechat si udělat znalecký posudek. Znalci mají lepší možnosti jak ponížit cenu, zohlednit havarijní stav budovy apod. jak zde popisujete.

 41. Dobrý den,
  žiju v zahraničí a nemám elektornický podpis a potřebuju zaplatit dan z nabytí nemovitosti. Je nutné formuláře osobně doručit, nebo je možní je zaslat poštou na podatelnu.
  Děkuji.

 42. Dobrý den, koupila jsem od spoluvlastníka 1/6 pozemku (pole), druhou 1/6 mi další spoluvlastník daroval. Teď jsem jediným vlastníkem. Ráda bych se zeptala:
  1. Daňové přiznání k dani z nabytí podávám pouze na 1/6 nabytou kupní smlouvou?
  2.K daňovému přiznání vyplňuji přílohu č. 1 (N) a přílohu č. 2 ?
  3. Před koupí jsem platila daň z nemovitosti souhrnně za celý pozemek i za ostatní spoluvlastníky, musím teď po změně vlastnictví znovu podávat daňové přiznání k dani z nemovitostí?
  Děkuji moc Eva

  1. Dobrý den, daňové přiznání k dani z nabytí podáváte za část, kterou jste nabyla kupní smlouvou – tj. 1/6. Přílohy vyplňujete ty které jste popsala – tj. č. 1 (N) a přílohu č. 2. Po nabytí obou šestin byste správně měla podat daňové přiznání i k dani z nemovitosti. Nezáleží na tom, že jste ho předtím hradila i za ostatní spoluvlastníky. Daňové přiznání podáváte pouze jednou, poté vám každoročně přichází pouze složenky k platbě.

 43. Dobrý den , rád bych se zeptal jak je to s daní u bytové jednotky zda je osvobozena od placení či nikoli a jaké budou potřeba doklady pro podání daně ? Kupujeme s přítelkyní bytovou jednotku. Jedná se o pozemek v jehož středu se nachází 3 bytové jednotky v řadě vedle sebe, pozemek je rozdělen na 3 části. Každá jednotka má tudíž prostor před i vzad oddělený plotem od sousední jednotky. V kupní smlouvě vlastníme 1/3 domu a 1/3 pozemku, budeme první majitelé po kolaudaci. Podíl na jednotce máme s přítelkyní 50:50 na katastru je to také tak a vše je pod jedním číslem jednacím.
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, pokud se jedná o novostavbu jste osvobozeni od platby daně z nabytí, ale pouze ze stavby a z pozemku pod ní. Z ostatních pozemků daň z nabytí normálně platíte. Pokud jste kupovali od developera, mělo být toto ošetřeno už v kupní smlouvě – tj. měla tam být zvlášť cena za stavbu a pozemky pod ní, zvlášť za ostatní pozemky. Přiznání podáváte za každého z vás zvlášť – pro finanční úřady jste jednotlivé daňové subjekty. Doporučuji obrátit se na daňového poradce, aby vám přiznání zpracoval.

 44. Dobrý den, v Praze na sídlišti jsem koupil zahrádku s montovanou chatkou (2 samostatné parcely – ostatní plocha). Prosím o radu jak postupovat při zjištění tržní ceny? Kalkulačka pro odhad směrné hodnoty mě nepustí na výpočet kvůli trvalému porostu – opravdu mi tedy nezbývá jiná možnost než znalecký posudek? Připadá mi to u zahrádky zbytečné… Děkuji

  1. Dobrý den. Tak podle toho co píšete bude zřejmě posudek opravdu povinný. Směrnice finančních úřadů takhle skutečně znějí – směrnou hodnotu nelze vypočítat u travnaté plochy. Doporučím vám ještě se obrátit přímo na správce daně. Ten vám může sdělit, zda tam neexistuje nějaké jiné východisko.

 45. Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu drobnou nejistotu ohledně lhůty pro podání přiznání k dani z nabytí. „Lhůta začíná běžet od prvního dne následujícího měsíce, kdy vám katastrální úřad povolí vklad (zapíše na list vlastnictví vaše jméno).“ Znamená to, že je třeba se řídit datem „Vklad byl proveden k xxx“ a nikoliv dodatkem ve stejné větě Vyrozumění o provedeném vkladu, který zní „… s právními účinky k (předchozí měsíc)“? Nevím přesně, co znamená výraz „právní účinky“ pro přiznání k dani a její zaplacení. Jestli to dobře chápu, tak nic, a lhůta se řídí jen datem zápisu. Konkrétně zní věta ve Vyrozumění takto: „Vklad byl proveden 7. 11. 2018, s právními účinky k 17. 10. 2018“. Děkuji za všechny odborné rady na Vašich stránkách i užitečné stránky a služby.

  1. Dobrý večer, lhůta začíná běžet až následující měsíce po skutečném zápisu. Tj. ve vašem případě od 1.11.2018. Máte plné 3 kalendářní měsíce a lhůta vám končí posledního ledna 2019.

 46. Dobry den Slecno, chtel jsem se vas zeptat. Koupil jsem byt od sestry a jejího manžela pro naší mamku. Sestra tam nechala kompletni vybaveni. Jen jsme nic nezanesli do smlouvy jako nemovite věci, ale castka je kompletni a uz se ceka na katastr na prepis na me, jako bratra. Je moznost ještě doplnit ze jsou v celkove castce zahrnuty i nemovite věci? O to byly byla 4% dan nižší.
  dekuji za rychlou odpověď

  1. Dobrý večer. Částka uvedená v kupní smlouvě je pro finanční úřady a výpočet daně bohužel klíčová. Teď, když už je smlouva na katastru a byt je ve fázi přepisu se dá udělat v podstatě jenom jediné – udělat zpětvzetí této kupní smlouvy, podepsat novou s opravou a nakonec nový vklad opravené smlouvy s novým kolkem za tisíc korun. Ve smlouvě musíte potom cenu rozdělit na 2 částky – cenu za nemovitost a cenu za věci movité. Finanční úřad poté bude vycházet z ceny za věci nemovité. Ale opět, abyste platili daň 4% z ceny, kterou uvedete v kupní smlouvě vám musí ještě vyjít směrná hodnota – tj. ta musí vyjít nižší než bude cena uvedená v této smlouvě. FÚ vždy dělají srovnávání a v rámci rodinných prodejů bývají ceny trošku jiné než na trhu. Neznám podrobnosti vašeho případu, ale spíš nerozumím proč jste šli cestou kupní smlouvy spojené s daňovou povinností. V rámci rodiny jste mohli udělat darovací smlouvu, což by bylo v podstatě beznákladové. Ale rozumím, že rodinné vztahy bývají občas těžké, takže je někdy nutné ledacos obětovat. Přeji hodně štěstí.

   1. Mockrat dekuji za odpověď,
    darovaci smlouva na mamku..ma nejaky terminovany vklad na katastr nebo to muzu od koupi nemovitosti udelat vždy? Nebo jen do jednoho mesice od koupi ?

 47. Dobrý den,
  chtel bych se Vás zeptat ohledem „Přiznání k dani z nemovitých věcí na zdaňovací období roku 2019“
  Vím, že mám toto přiznání podat do 31.ledna 2019, ale ve „Vyrozumení o provedeném vkladu do katastru nemovitostí je uvedeno že vklad byl proveden dne 02.01.2019, ale s právnimi účinky k 03.12.2018. Není mi teda jasné jestli musím podávat daňové priznání do 31.01.2019, nebo až o rok(31.01.2020)….
  Ďekuji.
  S pozdravem
  M.Szabo

  1. Dobrý večer, zřejmě si pletete své dvě daňové povinnosti. To se často stává díky podobným pojmům bohužel. Jako nový majitel máte totiž 2 daně – daň z nabytí a daň z nemovitosti. K oběma povinnostem se vztahuje podání daňového přiznání. Daň z nabytí platíte do tří měsíců ode dne vkladu = zápisu vlastnického práva. Tj. vám začíná běžet lhůta dne 1.2. a trvá celé tři měsíce, přiznání odevzdáte nejpozději dne 30.4.2019. Daň z nemovitosti za rok 2019 se na vás také vztahuje, protože tam je rozhodné jiné datum – a to datum podání na katastr, ne datum zápisu jako u lhůty daně z nabytí. Katastr vás zapsal zpětně ke dni podání, tj. 3.12.2018. Více o dani z nemovitosti v mém článku zde: https://www.kamilasablaturova.cz/dan-z-nemovitosti-2019/

 48. Dekuji Vám za odpoved, tyhle 2dane si nepletu:)asi jsem se spatne vyjádřil, zajímala mne pouze daň z nemovitostí za rok 2019…ale velice ste mi pomohla, ja jsem byl v domnení, že rozhodujúci je den zápisu a ne datum podání na katastr, takže teď musím podat to přiznání dani z nemovitostí do 31.01.2019….
  S pozdravem.
  M.Szabo

 49. Dobrý den, koupil jsem byt. jednotku do osob. vlast. kupní smlouvou. V předešlé nájemní smlouvě, je dohoda o možnosti nabytí po 20 letech. Budu platit daň 4% dle směrné hodnoty, nebo pouze ze sjednané kupní ceny dle §22 ? Děkuji za odpověď

  1. Dobrý den, cena se platí vždy z ceny vyšší – tj. pokud směrná hodnota bude vyšší, doplatíte. Co bylo nebo nebylo v nájemní smlouvě tady nehraje roli. V první fázi platíte 4% z kupní ceny jako zálohu na daň a podáte přiznání s vyplněnými tabulkami směrné hodnoty – to vše do konce tříměsíční lhůty. Zde se vám ale cena směrné hodnoty neukáže. Směrnou hodnotu stanovuje poději až sám správce daně. Pokud vyjde směrná hodnota více, správce vám zašle platební výměr s žádostí o doplatek.

 50. Dobrý den, koupili jsme s manželkou byt ve starším bytovém domě. Součástí kupní smlouvy je i podíl na společných prostorách domu a zahrádce, která patří k domu. Jestli tomu dobře rozumím, je možné udělat jen jedno daňové přiznání za nás oba a uvést v něm manželku jako „solidárního daňového poplatníka“. Jak je to s přílohami? Jedna je nutná k bytové jednotce, jedna k podílu na zahrádce a to je vše nebo je nutné dát ještě další přílohu na podíl na společných prostorách v bytovém domě a ještě jednu na pozemek pod domem? Děkuji za informaci, Leoš

  1. Dobrý den. Pokud kupujete do SJM a v katastru jste uvedeni jako společní vlastníci, pak podáváte jen jedno daňové přiznání, tak jak jste popsal. Přílohy vyplňujete tyto: Byt /příloha 2A/ a pozemek – /příloha 2/. Pozemek vyplníte tolikrát, kolik čísel parcelních je předmětem koupě = za každý pozemek jedna příloha.

 51. Dobry den,
  koupili jsme nedokoncenou stavbu rodinneho domu, je nutne pro priznani k dani z nabyti nemovitych veci dolozit znalecky posudek, nebo lze i smerna hodnota?
  Pokud je nutny znalecky posudek – kdyz jsme 2 vlastnici, musime za stejny znalecky posudek platit dvakrat (kdyz podavame danove priznani kazdy za sebe)?
  mockrat dekuji!

  1. Dobrý den, u rozestavěné stavby není možnost určit směrnou hodnotu. Tady musíte mít znalecký posudek povinně. Nechtě si ocenit polovinu domu, použijte posudek na oba podíly.

 52. Dobrý den, mám na Vás prosím dotaz. Vydražila jsem nemovitost za 495 tisíc. Znalecký posudek od soudního znalce byl na 230 tisíc. Má význam znalecký posudek přikládat do daňového přiznání k převodu z nemovitostí nebo se bude přiklánět k ceně vyšší, jak jsem se dočetla? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, znalecký posudek se V případě dražby nepřikládá. Nevyplňujete standardní přílohy – dům, pozemek apod., ale pouze přílohu typu J – SPECIFICKÉ PŘÍPADY NABYTÍ NEMOVITÉ VĚCI, kde jako nabývací hodnotu zaškrtnete v č. 3 – zvláštní cena v exekučním řízení.

 53. Dobrý den, měla bych na Vás otázku, která se týká Daně z nabytí nemovitosti. V roce 2018 jsme se stali s manželem vlastníky pozemků, který jsme odkoupili od MÚ. Ještě téhož roku jsme postavili na tomto pozemku RD. Z finančního úřadu nám přišlo vyrozumění, že máme zaplatit 4% daň z pozemku. Chci se tedy zeptat, zda se na nás vztahuje povinnost platit tuto daň, když jde o nový pozemek, na němž vznikla novostavba a kolaudaci jsme stihli do 5 let. Děkuji moc za Vaši odpověď.

  1. Dobrý večer. Toto vyjádření FÚ je bohužel správné. Předmětem uzavření kupní smlouvy byl pozemek na kterém v té době nestála novostavba rodinného domu. Ze zákona jste tedy byli povinni z něj odvést 4% z kupní ceny, což jste neučinili. To, že jste později postavili nový dům na věci nic nemění. Osvobození od daně by se vztahovalo až k jeho dalšímu převodu = pokud byte novostavbu prodali dalšímu majiteli byl by až ON od této daně osvobozen, a to do pěti let od kolaudace stavby. Nyní jste tedy povinni správci daně vyhovět a daň zaplatit. Správce daně je dále oprávněn uložit vám pokutu za nepodání daňového přiznání a účtovat penále.

 54. Dobrý den,

  chtěl bych se zeptat, jestli při koupi bytu, jehož součástí je i komora a garážové stání, je nutné vyplňovat pro každou jednotku zvlášť přílohu č. 2A. Každá „jednotka“ totiž stojí na jiné parcele. Nebo stačí pouze zaškrtnout, že součástí bytu je i stání a komora.
  Děkuji

  1. Dobrý den, pokud jsou komora a garážové stání samostatné jednotky s vlastním číslem jednotky /vše uvedeno v kupní smlouvě/, tak vyplňujete přílohu pro každou jednotku zvlášť. Stejně vyplňujete i přílohy na pozemky – kolik pozemků bylo předmětem kupní smlouvy, tolikrát vyplníte přílohu „pozemek“.

 55. Dobrý den, paní Šablaturová,
  už si zoufám, nemohu to nikde nalézt, moc prosím o radu:
  1) Když je na vyrozumění o provedeném vkladu do KN napsáno např.: „Vklad byl proveden dne 10.11.2018, a to s právními účinky k 16.10.2018.“ Znamená to, že do přiznání daně z nabytí bude „datum provedení vkladu práva v KN“ říjen nebo listopad?! Řekl bych, že říjen, ale jistý si tím nejsem.
  2) A ještě se ujišťuji – když jsem koupil byt a sklep na dvě kupní smlouvy, podávám dvě daňová přiznání k dani z nabytí, že?
  Aby ty, co vytvářejí návody k formulářům, husa kopla! 🙂
  Moc Vám děkuji za pomoc.

  1. Dobrý den,
   1/ datum pro podání přiznání se začíná odpočítávat od prvního dne následujícího po měsíci kdy vás zapsali. Takže když vklad proveden v listopadu = zápis proveden v listopadu, lhůta vám začíná běžet až od 1. 12.
   2/ Pokud existují 2 kupní smlouvy, podáváte dvě přiznání. Každá smlouva totiž má své vkladové číslo, takže pro každé číslo jedno přiznání samozřejmě.

 56. Dobrý den,
  Zdědili jsme s bratrem byt. Každý tedy máme jednu polovinu. Chtěl bych od bratra tu jeho polovinu koupit. Domluvili jsme se na částce 1,5 mil. Budu si brát hypotéku a nyní už přemýšlím, že budu muset odvést 4% daň z nabití majetku. Z které částky se daň vypočte, kdo ji vypočte a kdy ji vypočte. Předpokládám, že ty 4% se budou vypočítávat pouze z té jeho poloviny, kterou nově nabydu. Momentálně je byt v horším stavu a bude se po obdržení hypotéky rekonstruovat. Kdy tedy přijde někdo, aby ze mne dostal ty 4%. Přece finančák nemůže přijít vypočítat daň z něčeho co bude nově rekonstruované a tím pádem dražší.
  Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, daň z nabytí se samozřejmě odvádí pouze z toho co nabýváte teď a tady, ne z budoucí rekonstrukce. Vypočítáváte tedy daň z ceny kupní, která je napsaná v kupní smlouvě. Pro daně si nikdo nechodí ani jinak nevodí poplatníka za ruku bohužel. Daňové přiznání si musí každý sám vyplnit, vypočítat výši zálohy na daň a vyplněné přiznání i s penězi odevzdat finančnímu úřadu, kde je nemovitost do konce tříměsíční lhůty.

 57. Dobrý den, v listopadu 2018 jsme koupili RD se zahradou, která je tvořena 3 pozemky (2x orná půda, 1x trvalý travní porost). Kupní smlouva obsahuje pouze jednu celkovou částku za všechno, ale má výčet všech pozemků dle katastru.
  1) RD byl dostavěn v 7/2014, ale nemá koulaudaci, pouze protokol o závěrečné prohlídce stavby a doklad o přidělení čísla popisného, obojí ze 7/2014. Jde o první převod, spadá tedy dům do osvobození od daně z nabytí? Můžeme počítat 5 let od 7/2014 a nepřijde za námi pak FÚ s tím, že dům je třeba užíván déle?
  2) Pokud je má úvaha v 1) správná, odhaduji, že daň ze třech zbývajících pozemků ale zaplatit musím a pokud jsem rozumněla správně všem Vašim radám, pak je má jediná možnost zaplatit znalecký posudek na pozemky kvůli jednomu trvalému travnímu porostu?
  Předem moc děkuji za Vaši odpověď.

  1. Dobrý den,
   1/ Uvádíte že dům nebyl zkolaudován, toto je zvláštní. Nevím zda jste byli na stavebním úřadě, ale pokud ne určitě byste tam měli jít a zapátrat v dokladech archivu listin. Lhůta na osvobození totiž začíná běžet ode dne vydání kolaudačního souhlasu. Ten mohl vzniknout ještě daleko dříve než přidělení č.p. Opravdu nevím jak se FÚ bude vypořádávat pokud kolaudační souhlas není. Osvobození se vztahuje na nabyvatele pouze během 5ti leté lhůty a už takhle to máte jen tak tak.
   2/ Jestliže předmětem převodu je pozemek označený jako „trvalý travní porost“, měl by být skutečně podle směrnic znalecký posudek, byť je pozemek jen jeden. Vaše situace je dost komplikovaná, na vašem místě bych raději kontaktovala správce daně z nabytí, aby vám poradil co s tím dál. Spadáte k úředníkovi podle počátečního písmene svého příjmení na pracovišti, kde se nachází nemovitost.

   1. Moc děkuji za odpověď. Kolaudaci dům dle mého názoru nemá proto, že se jedná o takzvanou „jednoduchou stavbu“ dle §104 stavebního zákona, u které stačí jen ohlášení o stavbě a povolení užívání.
    Děkuji za všechny rady, moc pomohly.

 58. Dobrý den, přiznání k dani z nabytí jsem nenašla mezi formuláři, které je možné podat prostřednictvím EPO. Mohu přesto podat elektronicky přes datovou schránku a v příloze poslat soubory pdf?
  Předem děkuji za odpověď.

 59. Dobrý den, prosím o informaci. Zda je potřeba k přiznání současně přikládat originál kupní smlouvy a výpis z katastru?

  1. Dobrý den, přílohou není orgiginál, ale prostá kopie kupní smlouvy a není to výpis z katastru, ale Vyrozumění o provedení vkladu. To vám poslal katastrální úřad cca 10 dnů po zápisu vašeho vlastnického práva poštou.

 60. Dobrý den,při dohodě o vypořádání spoluvlastnictví jsem od svého synovce koupila jeho 1/3 nemovitosti,já mám 2/3.Kolik budu platit dan z nabytí.děkuji

  1. Dobrý den, budete platit úplně stejnou daň jako všichni ostatní = 4% z ceny nemovitosti. Nejprve zaplatíte 4% z ceny uvedené v kupní smlouvě – to bude záloha. Poté se může stát, že FÚ zašle ještě platební výměr k doplacení daně, pokud jste byt koupila od synovce výrazně levněji a užijete směrné hodnoty.

 61. Dobrý den, jak je to s daní darovací z pozemku přináležejícím k bytu při převodu z družstveního do osobního vlastnictví? Jak se vyřizuje, je to samostatným formulářem a pokud ano, jakým?

  1. Dobrý den, darování spadá do okruhu daně z příjmů fyzických osob. Pokud dar neproběhl v rodinném kruhu, kde platí osvobození, je daněno částkou 15% a odvádí ji dárce.

 62. Dobrý den, prosím o radu, jaký formulář pro výpočet směrné hodnoty použít, návrh na vklad byl podán v prosinci 2018, zápis změny vlastnictví byl proveden v lednu 2019. V elektronických formulářích FÚ mám použít formuláře na rok 2018 nebo na rok 2019 ? Děkuji vám za informaci

 63. Dobrý den,koupili jsme pozemek a budeme nyní platit daň z nabytí nemovitosti.Bohužel v kupní smlouvě máme uvedenou cenu VČETNĚ DPH ,ale paní z finančního úřadu nám řekla,že by nám ta prodávající firma měla dodat fakturu ,že odvádí to DPH státu a tím pádem bychom měli platit méně,tak bychom to chtěli zkusit,jen nevím přesné znění,jak to mám podat panu jednateli firmy.Můžete prosím poradit? Předem moc děkuji

  1. Dobrý den, ano, toto je správné. Z DPH daň z nabytí státu neodvádíte, čili rozdělením na částku s a bez DPH by se částka měla ponížit cca o pětinu. Jak to udělat, aby finanční úřad toto uznal těžko radit. Měla by vám to sdělit referentka, která má případ na stole. Z mého pohledu by měl být průchodný dodatek ke kupní smlouvě s developerem, kde bude specifikována částka bez a s DPH.

 64. Dobry den,

  koupil jsem byt a potrebuji podat priznani k dani z nabyti nemovitosti. Kupni smlouva na me prevadi 3 nemovitosti – byt, spolupodil na garazi (parkovaci stani) a spolupodil na vymenikove stanici (nebytovy prostor). V KC uvedeno vse zvlast vcetne samostatne kupni ceny (vsechny tri nemovitosti jsou v katastru vedeny jako samostatne jednotky). Vymenik vlastni vsichni clenove SVJ. Otazkou pro me zustava, jakym zpusobem urcit nabyvaci cenu vymeniku. Mohu skrze smernou hodnotu nebo musim zajistit znalecky posudek? Pokud chapu dobre, tak u nebytoveho prostoru jde smernou hodnotu urcit pouze u garaze, komory a sklepa. Muzete mi, prosim, poradit? Dekuji. PK

  1. Dobrý den, uvádíte, že výměníková stanice je nebytový prostor a samostatná jednotka v katastru. Pro nebytový prostor opravdu nelze použít směrnou hodnotu a musíte nechat udělat znalecký posudek na celý soubor včetně všech třech nemovitostí.

 65. Dobrý den. S manželkou jsme koupili být od fyzické osoby za 2 490 000,- prostřednictvím hypotéky, je tedy předmětem SJM. Vklad vlastnických práv katastrálním úřadem byl proveden k 12.2.19 s právní účinností 21.1.19. Chápu tedy správně že daň z nabytí nemovitosti bude 99 600,-? Lhůta pro podání daňového přiznání tedy začíná 1.3.19 a končí 30.5.19? Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den, neuvádíte srovnávací metodu, kterou chcete použít. Pokud zvolíte znalecký posudek, který bude nižší než cena kupní, platíte daň z nabytí samozřejmě 99 600,-. Pokud zvolíte směrnou hodnotu, pak bude 99 600,- tvořit tzv. zálohu na daň. Směrná hodnota má specifika v tom, že její výši určuje sám správce daně, a to až po podání přiznání /na zpracování má správce lhůtu 3 roky/. Teoreticky je tedy možné, že by směrná hodnota nakonec převýšila kupní cenu a správce by vám dopočítal následný doplatek. Doporučuji použít nejprve výpočet na orientační kalkulačce směrné hodnoty na webu ministerstva financí: http://smernahodnota.financnisprava.cz/ a ujistit se, zda volím správnou metodu. Lhůta pro podání, kterou uvádíte je správná.

 66. Dobrý den, loni jsem koupila garáž jako jednotku v garážovém domě. Letos jsem dokoupila pozemek k této garáži od České republiky (ÚZSVM). Garážový dům již stojí cca 20 let a do loňského roku neměl vlastníka – blokováno soudem. Loni garážový dům koupil vydražitel, od kterého jsem garáž koupila. Za garáž jsem zaplatila daň z nabytí nemovitosti a zajímá mne, jestli tuto daň musím zaplatit i u pozemku, když jsem jeho první nabyvatel (jestli nejsem osvobozena od daně z nabytí nemovitosti).
  Děkuji, Pospíšilová R.

  1. Dobrý den, pozemek pod garážovým domem není osvobozen od daně z nabytí. Osvobozují se pouze pozemky ze zastavěných ploch novostaveb, a to maximálně do jednoho roku po kolaudaci. To se na vás bohužel nevztahuje.

 67. Dobrý den, paní Šablaturová,
  měla bych na Vás prosbu. Potřebovala bych poradit jak je to s daní z nabytí nemovitosti. S manželem kupujeme rodinný dům. Dům už je skoro postaven a v dubnu/květnu tohoto roku máme kolaudovat. Ovšem v katastru je vedena pouze orná půda. Dům se už na nás přepsal na konci ledna a nevím, zda budeme platit daň z nabytí nemovitosti případně kolik, když se jedná o novostavbu, na které platí výjimka – osvobození od daňové povinnosti. Předem děkuji za odpověď.

  1. Dobrý večer, vztahuje se na vás osvobození ze stavby a pozemku pod stavbou. Pokud existují ještě další pozemky mimo zastavěnou plochu, tak je budete danit a proto je potřeba znát jejich kupní cenu. Toto vše by mělo být ošetřeno v kupní smlouvě s developerem. Většinou developer již ve smlouvě počítá se situací a rozdělí tam cenu za stavbu a pozemkem pod ní a za ostatní pozemky.

   1. Moc Vám děkuji za odpověď. Ve smlouvě máme celkovou cenu za pozemek a stavbu 3 800 000. Celková výměra pozemku je 400m2 a zastavěno je pouze 100m2. Bude tedy počítána výše daně z této ceny? Nebo je možnost dodatku ke kupní smlouvě, kde bude jasně uvedena cena pozemku a cena samotné nemovitosti? Byla by tohle cesta k vyjímce? Ještě jednou moc děkujeme.

 68. Dobrý den, finanční úřad požaduje jako přílohu prostou kopii kupní smlouvy. Vždyť ověřená je součástí vkladu do katastru, nestačí jen vyrozumění o vkladu?
  Děkuji za odpověď. Mezerová K.

 69. Dobrý den,
  velmi děkuji za článek. Měla bych na Vás dotaz. Budeme kupovat byt se sklepem, předzahrádkou a parkovacím stáním. PC 6 100 000 Kč. Ráda bych se ujistila, zda lze podat pouze daň. přiznání (součástí budou tři přílohy – byt, garážové stání a předzahrádka) a výpočet daně budou 4 % z pořizovací ceny. Nebo je nutné si na některou „část“, kvůli výpočtu daně, nechat udělat znalecký posudek? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den. Jaké přílohy máte podat se těžko určuje, protože nevím jak je pojata kupní smlouva a zda jsou prostory sklepa a garážového stání zapsané jako samostatné jednotky či jako podíl na společných částech domu. Určitě vám zde ale chybí pozemek pod domem, k němu také přílohu pozemek jako k předzahrádce. Výpočet bude 4% z kupní ceny, ale ten tvoří pouze tzv. „zálohu na daň“. Po určení směrné hodnoty, kterou provede sám správce daně by teoreticky mohlo dojít k tomu, že by mu směrná vyšla vyšší. Poté by se vám správce ozval ještě s dodatečným výměrem daně. Toto zde ale absolutně nepředpokládám z důvodu vysoké kupní ceny. Jinak na zpracování má správce 3 roky.

 70. Dobrý den, děkuji za přínosý článek. Pokud vím, daň z nemovitsti se vztahuje pouze na hodnotu nemovitosti , v mém případě byt. Byt kupuji už i s vybavením. Lze tedy od základu daně odečíst hodnotu toho vybavení a ušetřit tak za daň? Předem děkuji

  1. Dobrý den, nepíšete zda už byla uzavřená kupní smlouva. Pokud ne, tak ještě máte možnost udělat rozdělení ve smlouvě a v ní určit cenu za věci nemovité s cenou a za věci movité s jejich cenou. Takhle by pak bylo možné zanést do přiznání pouze cenu za nemovitost, protože věci movité se nedaní. Jestliže už ale kupní smlouvu máte zapsanou katastrem, tak se obávám že je bohužel pozdě. Toto už jedině řešit konkrétně se svým správcem daně, zda existuje taková možnost. Já bohužel žádnou neznám.

 71. Dobrý den, Kamilo,

  I já bych Vám rád poděkoval za pěkný článek. Šlo by více rozvést, jak podat přiznání k dani přes datovou schránku? Rád bych této možnosti využil, ale nikde se mi nepodařilo najít, jak na to.

  Díky.

  Martin R.

 72. Dobry den,

  s pritelkyni jsme koupili spolupodil (kazdy 1/2) na bytu, garazi a vymeniku. Kvuli vymeniku jsme si vyridili znalecky posudek a momentalne vyplnujeme priznani k dani z nabyti. Zahadou mi zustava, jakym zpusobem informovat urady, ze kazdy danime pouze 1/2 a z ni vypocitavame 4%. Vyplnujeme v priloze N jako sjednanou cenu a srovnavaci hodnotu z posudku 1/2 techto cen nebo celkovou a nekde se pak vyznaci, ze kazdy vlastnime a danime pouze 1/2? Dekuji moc za pomoc!

 73. Dobrý den.
  Chtěl bych se Vás zeptat, jak je to s financováním daně. S přítelkyní kupujeme rodinný domek. Budeme ho financovat pomocí hypotéky a tak by nás zajímalo, zda je i tahle položka nějak zahrnuta v částce, kterou si od banky na pořízení domku bereme (částka je vyšší než pořizovací cena domku). Nebo tuhle částku musí člověk hradit z vlastních zdrojů. Například pořizovací cena domu je 2 000 000, od banky si půjčím 3 000 000 na další rekonstrukci domu a zaplatím z toho milionu nad pořizovací cenu i 4% daň. ?
  Děkuji

  1. Dobrý den, při určování výše daně se vychází ze dvou základních údajů – 1. Cena v kupní smlouvě a 2. Cena porovnávací (zn.posudek nebo směrná hodnota). Výše bankovní půjčky na to nemá vliv. Jestliže tedy mám v kupní smlouvě, která prošla katastrem napsanou cenu 2 miliony, platím 4% ze 2 milionů (za předpokladu že cena zn.posudku nebo směrné hodnoty nebyla vyšší).

 74. Dobrý den, měl bych otázku na platbu samotnou. Na základě diskuze výše odhaduji postup, ale raději se zeptám ještě jednou. Pokud podám daňové přiznání, přijde mi nějaká složenka (výzva k uhrazení), nebo musím ve stanoveném termínu provést i platbu? Pokud musím provést i platbu (tuším, že to tak bude), kde získám potřebné údaje – číslo účtu, variabilní symbol, …? Děkuji za odpověď.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *