Reality obecně

Jak se poprat s poplatky když v bytě bydlí nájemník

elektřina web - Jak se poprat s poplatky když v bytě bydlí nájemník

V roli pronajímatele budete muset vyřešit jednu zásadní otázku: Jak si poradit s povinnými poplatky? Je lepší nechat je evidované na své jméno a vybírat za ně od nájemníka peníze, anebo na něj celou povinnost zcela převést? Asi budete překvapení, ale odpověď není tak úplně jednoznačná. Obě varianty totiž mají své výhody a svá rizika. Pojďme se na ně teď podrobněji podívat.

 

Nejprve budeme muset probrat druhy poplatků, existují totiž 2 typy:

 

1/ Poplatky, které se vztahují přímo k vlastníkovi, kdy vlastník má uzavřenou smlouvu s dodavatelem.
Mezi ty klasické patří elekřina a plyn, ale mohou být i jiné – telefon, internet apod. Smlouvy s dodavateli máte v těchto případech vždy uzavřené přímo na své jméno.

 

2/ Poplatky, které eviduje bytový dům a smlouvy s dodavateli uzavřel zástupce domu (netýká se rodinných domů).
Tyto poplatky obvykle hradíte formou měsíčních záloh správci domu. Výši záloh, které máte měsíčně platit máte na složenkách, SIPO nebo v evidenčním listu k bytu. Jedná se o vodné, stočné, vytápění bytu, popelnici, pojištění domu, správu domu, společnou televizi, úklid aj. Obvykle vždy jednou ročně probíhá hromadné vyúčtování. Následně správce obešle jednotlivé vlastníky s písemným vyúčtováním, kde se dozví, zda mají na službách přeplatky či nedoplatky.

 

Vysvětlili jsme si, že existují 2 skupiny poplatků:

 

Poplatky, které platíme SVJ
Povinnost platit zálohy za služby nemůžeme v podstatě na nového nájemníka vůbec převést. Platby záloh na ně zůstanou vždy spjaty s bytovou jednotkou jako takovou. Se správcem se můžeme maximálně domluvit, aby nám v případě, kdy byt dáváme do pronájmu navýšil povinné měsíční zálohy. Přesto ale budeme mít těžko přehled o tom, jak to v bytě vypadá s reálnou spotřebou. Nejednomu pronajímateli se na konci zúčtovacího období protočily panenky, když dostal konečné vyúčtování s mnohatisícovými nedoplatky za vodu či ústřední topení. Částečně tomu můžeme předejít tím, že budeme kontrolovat stavy vodoměru a ústředního topení (pokud jsou nainstalovány měřiče).

 

Smlouvy na energie
Tyto smlouvy jdou na nájemníka převést bez problémů. Pokud tak učiníme budeme mít určitě o starost méně. V případě, že nájemník plýtvá energiemi je smlouva vedena na jeho jméno a veškeré problémy budou nyní i v budoucnosti dodavatelé řešit přímo s ním.

 

Varianta převodu smluv na nájemníka má ale i svou stinnou stránku. Tím, že dovolíme převést elektroměr či plynoměr na nového odběratele se zbavujeme možnosti mít přehled o situaci s měřičem. Mohlo by se nám pak lehce stát, že v případě neplacení energií by dodavatel elektroměr nebo plynoměr odmontoval. My bychom se to teoreticky vůbec nemuseli dozvědět a s opětovným osazením bývají spojené nemalé poplatky.

 

TIP:
Upozorňuji na častou chybu při ukončování nájemních smlouvy, kdy nájemník z bytu odchází. Je ideální nechat si kauci nebo její část v záloze až do konečného vyúčtování za služby (které je jen jednou ročně). Nejeden pronajímatel už na tomhle pohořel. Odešlého nájemníka, kterému jste již vrátili kauci budete těžko nutit, aby vám vzniklý dluh uhradil. Slušný nájemník vám určitě zaplatí, ale existují i tací, kteří si s tím hlavu lámat nebudou i když to mají ve smlouvě. Vám by pak nezbylo nic jiného, než se soudit a pro takové částky se obvykle nevyplatí zakládat soudní spor.

 

Plýtvání energiemi ze strany nájemníků je stará ohraná písnička, zkušení pronajímatelé by o tom mohli dlouze vyprávět. Důležité je mít celou situaci dobře podchycenou. Dobře to ošetřit v nájemní smlouvě tady bohužel nestačí, je potřeba mít to zajištěné finančně. Pro takové účely vždy dobře poslouží kauce. Není nic jednoduššího, než z ní nájemníkovi nedoplatky strhnout. 

 

A jaké zkušenosti s nájemníky máte v tomto směru vy? Máte nějaké další rady a tipy, které by mohly pomoci řešit tuto složitou problematiku? Pokud ano, tak se o tom s námi podělte a napište  do komentářů. Ráda se dozvím z praxe něco nového.

 

 

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - Jak se poprat s poplatky když v bytě bydlí nájemník

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *