Reality obecně

Jak totálně znehodnotit svou nemovitost – zn. rychle a spolehlivě

obrázek blog realiťáci - Jak totálně znehodnotit svou nemovitost – zn. rychle a spolehlivě

V dnešním článku bych vás ráda upozornila na jednu častou chybu, kterou dělají nezkušení samoprodejci nemovitostí. Díky této chybě se jim podaří znehodnotit vlastní nemovitost tak, že se z ní na nějakou dobu stane neprodejný ležák (při troše štěstí jen na pár měsíců) nebo ji prodají zbytečně pod cenou.

 

Ta hrozná chyba spočívá v tom, že majitel dovolí několika realitním kancelářím, aby nabízely jeho nemovitost současně. Možná si říkáte, že tohle nemůže být taková chyba, ale bohužel se mýlíte. Pokud vás zajímají důvody proč to tak je a co se s takovou nemovitostí dál děje, čtěte dál.

 

V praxi často vidíme případy, kdy jednu nemovitost nabízí například  3-5 realitních kanceláří najednou, někdy je to i 10 a více. Dokonce jsme se setkali s případem, kdy jednu nemovitost nabízelo 50 realitních kanceláří! Asi je vám jasné jak k takové situaci dojde. Když si zadáte soukromý inzerát do novin nebo na internet, začnou na něj místo soukromých zájemců o koupi reagovat realitní kanceláře. Všem jde o jedno a to samé – „nabrat nemovitost“ – neboli zařadit ji do prodejního portfolia své realitní kanceláře.

 

Nezkušení majitelé si často myslí: No a co se může stát když to bude nabízet víc realitek? To bude přece lepší, aspoň budu mít víc zájemců. Takže si začnou  postupně zvát do bytu různé makléře a ochotně je nechávají nafotit nemovitost. Asi sami cítíte, že tady je něco špatně.

 

Teď vám vysvětlím co se začne dít s nemovitostí ve chvíli, kdy se objeví u několika RK najednou:

1/ Jeden a ten samý byt u několika kanceláří? Tam bude asi nějaký problém, pomyslí si kupující.
Lidé pořád dokola zapomínají, že žijeme v době internetové. Informace se šíří raketovou rychlostí a nabídky leží na internetu vedle sebe. Kupující proto rychle zjistí, že jeden a ten samý byt nabízí víc zprostředkovatelů.
Bude mu to vrtat hlavou a logicky ho napadne, že tam bude asi nějaký zakopaný pes, když se nemovitost nabízí u několika RK. Kupující jsou opravdu ostražití víc než byste čekali (při koupi nemovitosti jim jde přece o celoživotní úspory, takže na tom není nic zvláštního). Proto jsou k podobným nabídkám maximálně nedůvěřiví a častokrát se o ně vůbec blíž nezajímají.

 

2/ Úplně ztrácíte kontrolu nad informacemi, které RK předávají dál
Realitní kancláře, které mají nemovitost jen tak do počtu se pak s inzerátem nějak zvlášť nepářou. Tradičním problémem tady je, že překrucují informace uvedené v inzerci na realitních serverech – např. informace o stavu nemovitosti, o měsíčních poplatcích, dokonce často inzerují a i za různé ceny!
Přemýšlejte co si asi kupující pomyslí, když si vytiskne srovnání nabídek a ten samý byt se objeví u různých RK v různých patrech, různých metrážích a za různé ceny. Přinejmenším je z toho zmaten, v horších případech naštván a v nejhorších případech se na takovou nabídku vyklašle a půjde dál…

 

3/ Minimální motivace RK pro prodej – prodeji se nevěnuje
A proč by to dělala, když nemá exklusivní smlouvu a nabídku jí může „vyfouknout“ konkurence? Proč by měla investovat své peníze a aktivitu do nejisté nabídky? Čili ze strany RK neprobíhá žádná aktivní činnost, vedoucí k vyhledání kupujícího.
To znamená žádná investice do reklamy, žádný homestaging, žádné výdaje za videoprohlídky nebo panoramatické fotografie, žádné aktivní obvolávání poptávajících atd. Prostě akce ze strany RK se rovná nule. Nemovitost má ve své internetové nabídce prostě jen tak do počtu, co kdyby náhodou. Jak se říká, náhoda je blbec ne?

 

4/ RK se bude snažit pro kupujícího vyjednat nejnižší cenu
No a perlička nakonec. V případech duplicitní inzerce dochází bohužel ještě k jednomu nešvaru, který velmi poškozuje prodávající. V praxi se totiž objevily případy, kdy se kupující snažili chytře využít vzniklou situaci ve svůj prospěch. Když zjistili, že nemovitost má více RK, obvolali si jednotlivé makléře a sdělili jim, že o nemovitost mají velký zájem a pokud pro ně RK dokáže vyjednat tu nejnižší cenu, koupí nemovitost od nich!
Umíte si představit co následovalo – souboj makléřů o nejnižší cenu, kterému majitel nakonec pod nátlakem podlehl. Majitel si na sebe prostě upletl bič. RK, která mu měla pomoci získat tu nejvyšší cenu ho nakonec dotlačila k té nejnižší.

 

Důvody, které majitele vedou k domněnce, že je lepší prodávat přes vícero realitních zprostředkovatelů  jsou logické a pochopitelné. Vychází z předpokladu, že je lepší mít více možností a nespoléhat se pouze na jeden kanál. V tomhle případě jde ale o mylný předpoklad a nikdy to nedělejte. Zbytečně se připravíte o nervy, čas a peníze.

 

Pokud dojdete k názoru, že bude lepší přenechat prodej některému makléři, dejte to na starost jen jednomu. Pečlivě si vyberte svého makléře, uzavřete s ním exklusivní smlouvu, ze které bude jasné, co všechno pro vás zařídí a kolik peněz vás to bude stát. Jestliže svého makléře ještě hledáte, jste na správné adrese. Zavolejte mi na 725 177 313 nebo napište na info@kamilasablaturova.cz. Podíváme se tomu na zoubek!

 

 

8ed5b300ddf4604276b5078753f9a7b0?s=100&d=mm&r=g - Jak totálně znehodnotit svou nemovitost – zn. rychle a spolehlivě

Jsem nezávislá realitní makléřka. Na trhu nemovitostí se pohybuji již 11 let. Svým čtenářům pomáhám, aby se lépe orientovali v džungli českého realitního trhu.

One thought on “Jak totálně znehodnotit svou nemovitost – zn. rychle a spolehlivě

  1. Dobrý večer. Děkuji moc za správné informace a rady, ve všem máte naprostou pravdu, akorát po týdnu jsem ten byt prodal sám i bez realitky, už to mám za sebou. Děkuji. S pozdravem Michail Fišman.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *